Stop Kripto Ayı Piyasası İçin 4 Faktör

Tüm kripto piyasası 2018’in başından bu yana düştü. 800 milyar dolardan fazla olan tüm kripto para piyasaları 200 milyar doların altına düştü. Dijital ve blockchain temelli varlıklar konusunda uzmanlaşmış bir finans şirketi olan Distributed Global, çöküşün ardındaki etkenleri ve pazarın niçin toparlandığını düşündüğünü açıklıyor.

Bir Katalizör Olarak FOMO

Şirket, 2017 sonunda özel yatırımcıların büyümeden sorumlu olduğunu belirtiyor. Distributed Global’deki Partner Jonathan Cheesman, FOMO’nun (Fear Of Outing Out) yükseliş olduğunu yazıyor.

Öte yandan kurumsal yatırımcılar, diğer şeylerin yanı sıra, yasal belirsizlikler, erişilebilirlik ve tutukluluktan kaynaklanabilecekleri konusunda şimdiye kadar isteksiz davranıyorlar. Ancak Cheesman’a göre, bunlar şu anda artıyor ve yeni sermaye girişleri sağlıyor. Kripto-hedge fonları 2018’de çok sayıda piyasaya sürüldü, ancak yönetilen tüm dijital varlıkların toplam miktarı toplam piyasa kapitalizasyonunun sadece bir kısmı.

Düşüş Trendine Ne Sebep Olur?

Madencilik enflasyonu ve aşırı arz: Distributed Global’e göre madencilik, fiyatları baskı altında tutuyor. Günlük olarak 30 milyon ABD doları çıkarılıyor, madenciler maliyetlerini karşılayacak ve üretilen para birimlerinin ortalama yüzde 50’sinden fazlasını satıyorlar.

Vergiler: Vergiler, düşüş eğiliminde başka bir faktördür. Negatif nakit akışı ve vergi yükü özel yatırımcılar için bir engel teşkil edebilir.

Borsalar: Borsa ücretleri kripto pazarını etkiler. Ücretlerden elde edilen gelirler, ticari değerlendirmeler nedeniyle, ilgili kripto para biriminde saklanamaz, bu da kripto paraların daha fazla satışına neden olur.

ICO’lar ve ETH: Bu yıl 12 milyon dolar daha önce ICO’lara yatırım yaptı. İlk olarak, ICOlar v.a. masrafları karşılamak için büyük miktarda ETH satıldı ve ikincisi, büyük ICO’lar (Tezos, Telegram, EOS gibi), yasal belirsizlik nedeniyle, cryptocurrency eterine olan talebi azaltıyor gibi görünüyor.

İyimserlik Hakimdir

Dağıtılmış Küresel iyimser kalır ve yutturmaca döngüleri ve inişlerinin kaçınılmaz olduğuna inanır. Hala “erken evlat edinme” aşamasındadır ve fiyat artışları teknolojik yeniliklerden yanadır. Sonra hype döngüsü ve fiyat artışı kaçınılmazdır.