Yönetici: FCA TradFi ve DeFi’nin En İyisini Birleştirecek!

Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA), kripto pazarını düzenlemek için farklı yaklaşımları birleştiriyor ve hangisinin en iyi sonuçları vereceğini belirlemeyi hedefliyor.

Kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda, Birleşik Krallık’taki finansal otoriteler, geleneksel finans (TradFi) ile merkezi olmayan finans (DeFi) arasındaki en iyi uygulamaları birleştirme yolunu izliyor.

Uzun süredir, kripto para birimi topluluğu ve düzenleyiciler, en uygun düzenleme yaklaşımını tartışıyorlar ve aşırı düzenleme veya yetersiz düzenleme endişeleri artıyor.

FCA’nın ödemeler ve dijital varlıklar direktörü Matthew Long’a göre, doğru düzenleme yaklaşımını belirlemenin yolu, farklı yaklaşımları birleştirmek ve en iyi sonucun hangisi olduğunu görmektir.

Long, 8 Mayıs’ta FT Kripto ve Dijital Varlıklar Zirvesi’nde düzenlenen bir panelde, “Yapmaya çalıştığımız şey, geleneksel finansın en iyisini almak ve sahip olduğumuz sistemin nüansını anlamaktır” dedi. FCA’nın dijital varlıklar direktörü, “En basit ve en açık cevap, onların (FCA) geleneksel finansın en iyisinden yararlanmaya çalışmalarıdır; bu nedenle aynı risk, aynı düzenleme ve tekerleği yeniden icat etmemek” dedi ve şunu ekledi:

“Ancak aksi takdirde sınır ötesi küreselleşmedeki farklılıklara yanıt vermeliyiz ve kesinlikle yanıt vermeliyiz. Yani dürüst olmak gerekirse, her ikisinden de biraz var.”

Long, FCA’nın başlangıçta basit gördüğü ancak sonradan karmaşıklığının farkına vardığı birçok konuyla karşılaştığını belirtti. Panel sırasında FCA yöneticisi, hem merkezi finans (CeFi) hem de DeFi’deki risklerden bahsetti ve dünya çapında birçok otoritenin CeFi’de kara para aklamayı önleme konusunda araçlara sahip olduğunu vurguladı.

Long’a göre FCA, kripto endüstrisini “daha temiz, daha güvenli ve daha iyi” hale getirirken aynı zamanda sektördeki iyi oyuncuları koruma fırsatlarını da araştırıyor.