Trump Kripto Destekçilerine Oy Vermelerini Tavsiye Ediyor!

Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık adayı Donald Trump, Florida’daki Mar-a-Lago tatil beldesinde Trump NFT sahiplerine yönelik özel bir etkinlik sırasında kripto para birimini onayladı. Güç durumdaki politikacı, dijital varlıklara yönelik algılanan düşmanlık nedeniyle kripto şirketlerinin ABD’den göçünden yakındı ve şöyle dedi: “Eğer bunu benimseyeceksek, onların burada olmasına izin vermeliyiz.”

Trump’ın yeni keşfettiği kriptoyu benimsemesi, önceki duruşuna göre önemli bir değişiklik ve bu, onun kripto topluluğu arasındaki popülaritesinin arttığı bir zamana denk geliyor. Mart ayında, önde gelen kripto risk sermayesi şirketi Paradigm tarafından yaptırılan bir anket, kripto sahiplerinin %48’inin Trump’a oy vermeyi planladığını, buna karşılık görevdeki Başkan Joe Biden’a oy vermeyi planlayanların %39’unu ortaya çıkardı. Etkinlik sırasında Trump, kripto meraklısı kalabalığın sorularını aldı ve kampanya bağışlarını Bitcoin ve diğer tokenlarla kabul etmeye istekli olduğunu ifade etti.

Ayrıca Başkan Biden ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in kriptoya karşı cahil ve düşman olduğunu iddia ederek mevcut yönetimi de eleştirdi. Trump’ın dijital varlıklara verdiği destek, Kasım başkanlık seçimlerindeki potansiyel zaferinin Bitcoin için bir nimet olabileceğini öne süren analistler tarafından gözden kaçmadı. Mar-a-Lago olayı aynı zamanda ABD Meclisi’nde ABD SEC’in kripto bankacılığı politikasını kınayan ve siyasi alanda kripto yanlısı ve kripto karşıtı gruplar arasındaki artan uçurumun altını çizen bir kararın kabul edilmesiyle aynı zamana denk geldi .

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından denetlenen kripto para birimi politikasını etkileyebilecek ortak bir kararı veto etme niyetini açıkladı. 8 Mayıs’ta Beyaz Saray, bazı Temsilciler Meclisi üyelerinin ortak karar alma çabalarına güçlü bir şekilde karşı olduklarını ifade eden bir bildiri yayınladı. Açıklamaya göre, bu yasama hamlesi, SEC’in kripto para birimi yatırımcılarını koruma ve daha geniş finansal sistemin istikrarını sağlama yönünde devam eden çabalarını baltalayabilir. Şubat ayında önerilen 109 Sayılı Meclis Ortak Kararı, SEC’in 121 Sayılı Personel Muhasebe Bülteni’ni (SAB) tersine çevirmeyi amaçlıyor. Bu bülten, bankaların müşterilerin dijital varlıklarını bilançolarına dahil etmeleri ve onlara karşı yeterli sermaye bulundurmaları gerektiğini zorunlu kılıyor.

Etkinlik aynı zamanda Trump ve Biden karikatürlerini içeren Solana merkezli meme coin fiyatlarındaki son artışa da dikkat çekti; “Jeo Boden” ($BODEN) ve “Doland Tremp” ($TREMP) tokenlerinin piyasa değeri 473 milyon dolara ulaştı. Sırasıyla 83 milyon dolar. Ancak Trump, Biden temalı tokenin değerlemesini onaylamadığını ifade ederek, “Bu bir koin için çok para, bu yatırımı sevmiyorum.”

Trump's hush money trial will not be delayed because of publicity, judge  rules | Reuters