FTX 3.4 Milyar Dolarlık Kripto Varlığını Satış İzni İstiyor!

Eski kripto borsası FTX, iflas etmiş durumda ve şu anda 3,4 milyar dolarlık dijital varlığı bulunuyor. Bu varlıkların 1,1 milyar doları Solana’da bulunurken, en büyük ikinci varlıkları 31 Ağustos fiyatlarına göre 500 milyon dolarlık Bitcoin ve 192 milyon dolarlık Ethereum’dur.

FTX’in iflas etmiş varlıkları ayrıca 41 milyon dolarlık wBTC, 37 milyon dolarlık wETH, 118 milyon dolarlık XRP ve 400’den fazla diğer kripto para ve token içeriyor. Bu varlıkların satışı için mahkemeden izin almak amacıyla bir duruşma planlanmıştır ve satış işlemi için Galaxy Varlık Yönetimi kullanılacaktır.

Sunulan teklife göre, satışın ilk haftası için 50 milyon dolarlık sınırlama getirilmiştir ve sonraki haftalarda 100 milyon dolara kadar artırılabilir. Bu plana göre, 3,4 milyar dolarlık varlık Nisan ayına kadar tamamen tasfiye edilecektir. FTX’in tasfiyesi, varlıkları kripto olarak iade eden MT Gox’un aksine, alacaklılara dolar ödemesi yapmayı amaçlamaktadır.

Alacaklılar şu ana kadar toplamda 16 milyar dolar talep etmiştir ve bu rakamın son başvuru tarihi olan 29 Eylül 2023 itibarıyla yaklaşık 25 milyar dolar olabileceği öne sürülmüştür. FTX’in toplam varlıkları 7 milyar dolar olduğu için alacaklılar dolar cinsinden taleplerinin yalnızca %50’sini alabilirler.

Ancak alacaklılar farklı miktarlarda ve türlerde kripto paralara sahip oldukları için, kripto varlıklarını dolaşıma sokmak karmaşık bir süreç olabilir ve kayıpları artırabilir. Bu süreç ayrıca Solana ve diğer kripto varlıkları üzerinde baskı yaratabilir. İtiraz için verilen süre sona erdi ve herhangi bir itiraz yapılmadığı için mahkeme satışı bu Çarşamba günü onaylayabilir, bu da sürecin önümüzdeki haftalarda başlayabileceği anlamına gelebilir.

31 Ağustos itibarıyla FTX kripto varlıkları