Bakkt, Kurumsal Yatırımcıların Önünü Açıyor

Forex CEO’suna göre, dijital varlık platformu Bakkt, kurumsal yatırımcılara cazip kripto para kazandıran yolu açıyor.

Piyasanın Aradığı Şey Bu

LMAX Exchange’in CEO’su David Mercer, Baktt’ın bir günlük vadeli işlem sözleşmelerinin fiziksel olarak bitcoin tarafından desteklenen bir “oyun değiştirici” olduğuna inanıyor. Mercer, “Pazarın aradığı şey bu” dedi.

Sadece tüccarın kontratı satın aldığı fiyat ile kapanış fiyatının fiyatı arasındaki farkı aldığı veya ödediği Bitcoin fiyatını yansıtan mevcut vadeli işlem sözleşmelerinin aksine, Bakkt tüccarı dijital para birimi Bitcoin ödendi.

Yatırım şirketi DV Chain’dan Garret See, bunun daha iyi bir arbitraj işi için izin verirken tüccar için daha az risk anlamına geleceğini söyledi. Fundstrat’ın Tom Lee’si de bunun Binance ve Coinbase gibi mevcut kripto değişimine göre önemli bir avantaj olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, bu günlük sözleşme, VanEck x SolidX’ten fiziksel olarak kaplanmış Bitcoin ETF uygulamasına çok benzer, bu da onu gereksiz kılabilir.

Büyük Bir Anlaşma

Fiziksel olarak kaplanmış Bitcoin vadeli işlemler de, kripto para birimini aktarmak için bir Bitcoin altyapısı gerektiğinden, pazarın gelişimi için önemlidir. Ek olarak, Bakkt, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) bir lisans gerektirir. Bakkt, dünya çapındaki en büyük ikinci değişim operatörü tarafından desteklendiğinden, onay alınması çok muhtemeldir.

Bakkt Bütün Bunları Planlar

Bakkt teklifinin ilk bileşeni olarak, ABD vadeli döviz piyasası ve Kıtalararası Değişim Takası, CFTC’nin incelemesine ve onayına tabi olarak, Kasım 2018’de bir günlük fiziksel depolama Bitcoin anlaşması başlatmayı planlıyor.

Trading Technologies’den Patrick Rooney bu manşeti “muazzam” ve “çok, çok büyük bir anlaşma” olarak adlandırıyor.

Diğerleri, gözaltı çözümünün – yani bitcoin’lerin korunmasının – bir güven kaynağı aracılığıyla çok önemli olabileceğini düşünüyor. Yatırım uzmanı Mike Novogratz, Bitcoin’in bir sonraki boğa serisini tetikleyeceğini söyledi:

‘Bir sonraki yükseliş trendinin güvenilir bir kaynağın gözaltına alınması olduğunu düşünüyorum. Biraz daha düzenleyici bir açıklığa ihtiyacı var. Bu iki şey olmadan, 10.000 dolara ulaşamayız, çünkü kurumsal yatırımcıları çeken şey budur. Ama bu noktaya ulaşacağız.’ açıklamasında bulundu.