Bitcoin Baskınlığı Yıldan Yıla Artar, Toplam Piyasa Kapitalizasyonu Yıllık Düşük Seviyeye Düşer

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasası için gerçek bir dalgalanma gerçekleşti. Birkaç istisna dışında tüm 100 kripto para birimi çift haneli kayıplara maruz kaldı. Bu sırada, Bitcoin (BTC) dün pazardaki hakimiyetini, aynı zamanda Bitcoin egemenliği olarak da adlandırdı,% 50.8’e çıkardı. BTC’nin hakimiyeti yıl boyunca yüksek olmasına rağmen, toplam piyasa kapitalizasyonu yıllık yaklaşık 214 milyar dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin baskınlığı, BTC’nin katkıda bulunduğu toplam piyasa kapitalizasyonunun yüzdesini temsil eden bir gösterge. Bu son aylarda istikrarlı bir şekilde arttı ve 13 Mayıs’tan bu yana% 35,8 artışla 15 puan arttı. Aynı dönemde tüm diğer kripto para birimlerinin büyük harf kullanımı büyük ölçüde azaldı.

BTC’nin son kez yüzde 50’nin üzerinde hakimiyeti, işaretlerin biraz farklıydı. 19 Aralık’ta Bitcoin’in fiyatı bugünkülerden% 65 daha yüksek, 17.600 $ idi.

CoinMarketCap’e göre, Bitcoin’in piyasa değeri bugün diğer tüm kripto para birimleri için yaklaşık 106 milyar dolar iken 108 milyar dolar civarında. Mevcut toplam piyasa kapitalizasyonu böylece 214 milyar ABD Doları civarında. 2018 için en yüksek piyasa değeri 7 Ocak 2018’de yaklaşık 834 milyar dolara ulaştı. Bu aynı zamanda şimdiye kadar kripto para birimleri için en yüksek piyasa değeriydi. Mayıs ayı ortalarından beri yaklaşık 200 milyar dolar kripto pazarından çıktı.

Yatırımcılar Tether Gibi Ayı Paralarına Transfer Etme Eğiliminde

Yatırımcıların ayı döngüleri sırasında, servetlerini tether gibi ayı paralarına transfer etme eğiliminde. Bu, yatırımcıların düşük fiyatla bitcoin satın almak için iyi bir fırsat gördüklerini gösterebilir. Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ve baş analisti Tom Lee, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in artan hakimiyetinin de toparlanmada bir iyileşme olduğunu belirtti.

Birçoğu şu anda düşüş eğiliminin nedenleri hakkında spekülasyon yapıyor. Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, pek çok kişi tarafından SEC tarafından, Eylül ayı sonuna kadar beklenilen CBO destekli VanEck / SolidX Bitcoin ETF konusundaki kararını erteleyeceği açıklamasını bekleniliyor. Bazıları, piyasayı manipüle eden balinalar olduğunu ve dolayısıyla tekrar suçlanacağını düşünüyor.

Bunun dışında, son haftalarda olumlu bir fiyat hareketini tetiklemeyen pek çok olumlu haber var. İlk ve en önemlisi, New York Borsası (NYSE) işletmecisi ICE, yeni bir projeyi duyurdu – Microsoft, Starbucks, BCG gibi saygın şirketlerle işbirliği içinde Bakkt adında bir dijital kriptocurrency platformu.