Bitcoin ETF Karışıklığı Ve Yaklaşan SEC Kararı

10 Ağustos 2018’de SEC, Bitcoin ETF’i Cboe / VanEck / Solid X’den onaylayıp reddetmek veya süreyi uzatmak kararını açıklayacak.

Tarihi tarih hızla yaklaştıkça, detaylarla ilgili hem heyecan hem de kaos yayıldı. Yaklaşmakta olan Bitcoin ETF kararıyla ilgili birçok söylentiler ve çelişkili ifadeler var.

Eski Teklif

24 Temmuz’da, CoinDesk SEC’in Direxion’un önerdiği Bitcoin ETF’yi erteleme kararını bildirdi. Makalede, Atlantis Portföy Yönetimi’nin baş yatırım stratejisti Michael Cohn’den alıntı yaptılar.

CNBC tarafından alıntılanan bu alıntı, Direxion uygulamasıyla ilgili olarak 8 Ocak’ta yapıldı. Birkaç Bitcoin ETF uygulamaları sabırsızlıkla beklenen ve 10 Ağustos ilgili kararını bekleyen, diğer yandan yüksek standartlarda taşındı Direxion gelen ETF istekleri hala var olduğunu CBOE, o bir taraftan vardır. Ancak, CBOE’nin Bitcoin ETF’lerinde daha fazla ilgi var.

Farklı Cboe Önerileri

Başka bir kafa karıştırıcı hikaye, SEC’in karar tarihi; dokümantasyon SEC 15 Eylül’de karar vereceğini ifade ederken, 2018 CBOE Bitcoin ETF, bunun CboeBZX-2018-001, Granit hisseleri Bitcoin ETF ve Granit Paylar Kısa hisselerini anlaşılacağı ilgilidir dikkat etmek önemli.

Herkesin beklediği öneri, Cboe Exchange’de yer alan, SolidX Bitcoin hisselerinin (“Fon”) hisselerini VanEck SolidX Bitcoin Trust’dan (“Güven”) satın almayı amaçlayan CboeBZX-2018-040 ile ilgilidir.

CboeBZX-2018-040, 26 Haziran 2018’de yayımlandı. 53.sayfada, karar süresinin onaylanması, reddedilmesi veya uzatılması şeklindeki bir kararın yayın tarihinden itibaren 45 gün içinde açıklanacağı belirtilmekte.

Cboe, SolidX ve VanEck arasındaki ortaklık bu teklif için önemlidir. SolidX, daha önce SEC ile Bitcoin ETF için başvurmuş olan birkaç büyük kurumdan sadece biri. VanEck ise 70’den fazla ETF ve ETP’yi kullanıyor. Birlikte, üç şirketin ilk Bitcoin ETF’yi alma şansı var.

Diğer tüm Bitcoin ETF kararları ikincildir. Yani, 10 Ağustos’un tarihi hala “kripto para piyasasının kutsal kârı” anlamına geliyor. Ancak, 10 Ağustos, bir Bitcoin ETF’i onaylamak için mümkün olan en erken tarih iken, avukat Jake Chervinsky, randevusunu Twitter üzerinden ertelemeyi tavsiye ediyor.

“SEC’in ilk kez Bitcoin ETF’i yasal süreyi almadan onaylayacağını hayal edemeyeceğinden”, Bay Chervinsky, SEC’in izin verilen 45, 90 ve 60 günlük süre uzatımlarının ve tarihlerin üçünü kullanmasını bekliyor. Son duyuru 21 Şubat ile 4 Mart 2019 arasında olacak.