Biden Kongre’nin Kripto Kararını Veto Etti SEC’i Destekliyor!

Başkan Joe Biden, SEC’in 121 No’lu Personel Muhasebesi Bülteni’ni (SAB 121) bozmayı amaçlayan bir Kongre kararını veto etti. Eleştirmenler, SAB 121’in kripto para firmalarına önemli yükler getirdiğini ve iflas senaryolarında tüketicilerin varlıklarını riske attığını savunuyor.

Eleştirilere rağmen Biden, dijital varlık piyasası için uygun mevzuat üzerinde Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu ifade etti. Başkan Joe Biden, SEC’in 121 No’lu Personel Muhasebesi Bülteni’ni (SAB 121) bozmayı amaçlayan bir Kongre kararını veto ederek idarenin katı mali düzenlemelere olan bağlılığını pekiştirdi.

Cumhuriyetçilerden ve bazı Demokratlardan önemli destek alan karar, 16 Mayıs’ta hem Temsilciler Meclisi’nden hem de Senato’dan geçti.

Biden’ın Vetosu SEC’in Kripto Gözetimini Sürdürüyor

Mart 2022’de tanıtılan SAB 121, finansal kurumların müşterilerin dijital varlıklarını raporlamasını gerektiriyor. Eleştirmenler, bu kuralın kripto para birimleriyle uğraşan firmalara ağır operasyonel ve finansal yükler getirdiğini savunuyor. Kararın önemli bir destekçisi olan Senatör Cynthia Lummis, SAB 121’in iflas sırasında tüketicilerin varlıklarını kurumsal bilançolara yerleştirerek tehlikeye attığını iddia etti.

Kripto endüstrisi liderlerinin ve birkaç milletvekilinin tepkisiyle karşı karşıya kalan Kongre, SAB 121’i yürürlükten kaldırdı. Temsilciler Meclisi ilk oylamayı yaptı, 228 üye yürürlükten kaldırılmasını destekledi ve 182 üye buna karşı çıktı. Bir hafta sonra, Senato kuralı bozmak için 60-38 oy kullandı. Ancak, cumhurbaşkanlığı vetosunu önlemek için bu oy sayısından daha fazlasına ihtiyaç vardı.

Belgeye eşlik eden açıklamada Biden, yönetiminin tüketicilere ve yatırımcılara zarar verebilecek hiçbir önlemi desteklemeyeceğini vurguladı. “Kongre Gözden Geçirme Yasası’na başvurarak, Cumhuriyetçilerin önderliğindeki bu karar, SEC’in uygun korkulukları ortaya koyma ve gelecekteki sorunları ele alma yeteneğini uygunsuz bir şekilde kısıtlayacaktır. SEC personelinin bu şekilde değerlendirilen kararının bu şekilde tersine çevrilmesi, SEC’in muhasebe uygulamalarına ilişkin daha geniş yetkilerinin altını oyma riski taşımaktadır. Yönetimim, tüketicilerin ve yatırımcıların refahını tehlikeye atan önlemleri desteklemeyecek” dedi.

Desenvolvedores do Ethereum marcam teste de nova atualização para janeiro