Bitcoin İle Gelişen Piyasalar Arasındaki Benzerlik Dikkat Çekti

Araştırma şirketi olarak yakından tanıdığımız Fundstrat kurucu ortaklarından Tom Lee, ünlü kripto para birimi Bitcoin ile gelişen piyasalar arasında bir ilişki olduğunu ileri sürdü. Lee kendi sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir gönderide, Bitcoin’in 2018 grafiği ile Gelişen Piyasalar Endeks grafiğinin arasında benzerlik olduğunu ve 2018 yılında Gelişen Piyasalar endeksinin düşmesi, Bitcoin’in fiyatının da düşmesini sağladığı ortaya çıktı.

Gelişen Piyasalar Endeksi 2018 yılında yüzde 27 gerilerken, lider kripto para birimi Bitcoin ise buna bağlı olarak aynı dönem içerisinde yüzde 70 oranında bir düşüş gösterdi. Lee bunlara ek olarak, gelişen piyasaların 2019 senesi süresince Amerikan hisselerinden çok daha iyi bir grafik çizmesini bekliyor ve ayrıca Bitcoin’in de eş zamanlı olarak daha yukarı yönde ilerleyeceğini düşünüyor.

Lee bunun dışında ilgili grafik içerisinde 2018’in sonunda Bitcoin’in başarısız olsa bile MSCI’yi takip etmek için nasıl ayrıldığını takip etmenin son derece doğru olduğunu ileri sürdü.Yıl başında 140 dolar ile başlayan MSCI bu saatlerde 190 dolardan alıcı buluyor.