XRP Pazar Değeri Nedir? Nasıl Hesaplanıyor?

XRP coin dünyasında yeni bir yer tutuyor gibi gözüküyor. Geçen ay Ethereum gibi dev bir Coini geçerek gündeme oturan XRP, piyasa oyuncularının da dikkatini çekmeyi başardı. XRP’nin kitlenmiş olan coinlerinin olmasından ötürü, toplam değer hesaplamasında bir tutarsızlık görülüyor. Şimdi bu haberimizde XRP’nin gerçek piyasa değeri hakkında sizlere detaylı bilgileri ileteceğiz.

Bilindiği üzere bir kripto paranın sermaye değerini bulmak için ilk yapılan işlem, CoinMarketCap’e bakmaktır. CMC şirketi kendini kanıtlamış olan ve aylık 50 milyonun üzerinde sayfa görüntülemesine ulaşan dev bir şirkettir. Aynı zamanda kripto para oyuncularının da vazgeçilmez bir sitesi konumuna gelmiştir. Her ne kadar güvenilir ve kaliteli bir şirket gibi görünse de, XRP coininin Pazar değerini yanlış ifade ettiğinin bilgisi veriliyor. Bu yanlışlığın sebebi ise emanette duran XRP’nin olmasından dolayıdır.

XRP’nin Pazar Değeri Ne Kadar?

2017 yılında verilen bilgiye göre Ripple emanet hesabına tam olarak 55 milyar XRP transferi yapılmıştı. Bu hamlenin başlıca nedeni, toplam oluşan XRP arzını azaltmak ve aynı zamanda dolaşımda olacak toplam tokenlere yatırımcılar gözünden kesinlik vermekti. Ripple’in Ceo’su ise bizlere şu bilgiyi vermişti:

‘’Emanetteki XRP miktarını her ayın ilk günü olmak üzere 55 ay süresince, 1 Milyar XRP tutarında 55 adet sözleşme yaratmak için saklayacağız. Her sözleşmenin süresi bittiğinde ise, XRP Ripple’nin kullanımına açık olarak bekleyecek.

Ripple’nin resmi sitesine bakıldığı zaman, 18 Aralık 2018 itibariyle son rakamlar aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir;

Ripple’da tutulmakta olan toplam XRP: 6.697.617.894

Toplam verilmiş olan XRP: 40.794.121.066

Emanet’teki Toplam XRP: 52.500.000.013

Sorun tamamen piyasa değerinin hesaplanmasıyla ilgili oluyor. Emanetteki tokenleri eğer hesaba katarsak, toplam piyasa değeri 99 milyar XRP fiyatı olarak hesap sonucuna ulaşılıyor. Hesaplamaya eğer emanet tokenler dahil edilmezse, bu değer 41 milyar token XRP civarında gerçekleşiyor.