Bitcoin Yanlış Spekülasyonundan Sonra, Trader’lar Dezavantaja Sahip

Dünyanın en büyük kripto döviz ticareti platformlarından birine olan güvenin yaşanması riski var. Cuma günü OKEx’ten yapılan bir açıklamaya ve Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Hong Kong menkul kıymetler Borsası’nda yer alan Bitcoin vadeli işlemlerinin uzun pozisyonu yaklaşık 416 milyon dolarlık bir değere sahipti. OKEx, Salı günü pozisyonunu tasfiye etmeyi planlarken, borsa, Bitcoin’in hisse fiyatı düştüğünde trader’ların eksikliğini karşılayamadı.

Sosyalleştirilmiş Bir İade Politikası

OKEx, bu gibi durumlarda “sosyalleştirilmiş bir iade politikası” yürüttüğü için, bu hafta vadeli işlem yapan yatırımcılara, kârlarının yaklaşık yüzde 18’ini ödemek için bu hafta gerçekleşmemiş kazançlar getirmeye zorlayacak. Geri alma olarak bilinen bu tür prosedürler, OKEx üzerinde eşi görülmemiş olsa da, bu hafta ticaret debacle büyüklüğü kripto çevrelerinde çok dikkat çekti.

Bu bölüm, çoğunlukla yüksek düzeyde bir kaldıraç sağlayan ve yatırımcıların geleneksel hisse senedi ve tahvil piyasalarından beklediği korumayı sağlamayan zayıf düzenlenmiş sanal para birimi platformlarında faaliyet gösterme riskinin altını çiziyor. Kripto platformları son yıllarda hatalardan hacker saldırılarına ve piyasa manipülasyonuna kadar her şeyden etkilendi. Bitcoin.com’un Tokyo merkezli danışmanı Jake Smith, “Herkes bunun hakkında konuşuyor” dedi.

Hesap Önce Donduruldu, Sonra Çözüldü

Sorun tüccarı 2051247 no’lu kimlik numarasıyla tanımlayan borsa, pozisyonun 31 Temmuz tarihinde Hong Kong saat 2: 00’de alındığını söyledi. OKEx, “Risk yönetimi ekibimiz hemen müşteriyle temas kurdu ve genel piyasa riskini azaltmak için pozisyonları kısmen kapatmak istediğini defalarca sordu” dedi.

“Ancak, müşteri işbirliği yapmayı reddetti, bu da daha fazla hisse senedi artışından kaçınmak için müşterinin hesabını dondurmaya karar vermemize yol açtı ve bu önlemi aldıktan kısa bir süre sonra BTC fiyatı düştü ve hesabın kırılmasına neden oldu.”

Borsa, mevcut fiyatlar üzerinden yaklaşık 18 milyon dolar değerinde 2500 bitcoins enjekte ettiğini, müşterileri üzerindeki etkisini en aza indirgemek için bir sigorta fonuna dönüştürdüğünü açıkladı.

Piyasa değerine göre en büyük cryptocurrency olan Bitcoin, Cuma günü saat 16:56 ‘da cuma günü yüzde 2,2 düşüşle 7,383,44 $’ a geriledi ve bu hafta yüzde 10 ‘a düştü. Şimdiye kadar, bu yıl yüzde 48 düştü.