Bitcoin Yatırımları Azalıyor Mu? Yatırımcılar Altına Geçiyor

VanEck’in CEO’su Jan Van Eck, Bitcoin‘deki fiyat değişkenliğinin, yatırımcıları diğer yatırım araçlarına yönlendirdiğini ve bunun devam edeceğini söyledi. Aynı zamanda  kripto para sektörü uzmanları, altının fiziksel anlamda savunmasız güçte olduğunu ve Bitcoin’in altın olma konusunda, altından daha iyi bir yatırım aracı olacağını söylemişlerdi. VanEck Associates’ın CEO’su Jan Van Eck, CNBC’ye vermiş olduğu röportajda Bitcoin yatırımcılarının hepsinin altına geçiş yaptığını dile getirdi. Van Eck, “Bitcoin’in 2017 yılında altın yatırımcılarının yarısını çektiğini düşünüyordum. Enteresan bir şekilde 4,000 Bitcoin yatırımcısına sorduğumuz sorular ile yaptığımız araştırmalarda 2019’daki bir numaralı yatırım araçlarının altın olduğunun sonucuna ulaştık.” dedi.

Bitcoin’in 2017 Aralık ayında inanılmaz bir düşüş yaşaması sırasında altın da eş zamanlı olarak yüzde 4 oranında artış gösterdi. Bir başka uzman, Seymour Asset Management’ın kurucusu Tim Seymour’a göre altına yapılan yatırımların Bitcoin’e geri dönüşü oldukça zor olacak. Diğer yandan kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortakları arasında yer alan Tyler Winklevoss, geçtiğimiz dönemler içerisinde yaptığı açıklamada “Bitcoin’in altın olmak konusunda altından son derece iyi olduğunu düşünüyoruz. Eğer biz haklı çıkarsak 2018 yılında Bitcoin’in piyasa hacmi, altının 7 trilyon dolarlık piyasa hacmini geçecek’’ demişti.

Tüm bunlar devam ederken aynı zamanda bilgisayar bilimcisi ve kripto para uzmanı Nick Szabo da geçtiğimiz dönemler içerisinde Finance Magnates’e verdiği röportajda altının fiziksel anlamda yetersiz olduğunu dile getirmiş. “Naziler, Avrupa ülkelerini aldıkları zaman ilk gittikleri yer bankaların altın rezerviydi’’ şeklinde konuşmuştu.