Mt. Gox Alacaklıların Geri Ödeme İçin Hesaplarını Doğruluyor!

Mt. Gox, büyük bir hack saldırısı sonrasında büyük kayıplar yaşayan alacaklılara ve yatırımcılara geri ödeme yapma çabasında. Kapanan borsa, alacaklıların kimliklerini doğrulamak ve saldırı sırasında hesaplarının durumunu belirlemek için alacaklılarla iletişim kuruyor.

Mt. Gox, bir dizi alacaklıya, kaybettikleri Bitcoin ($BTC) ve Bitcoin Cash’i ($BCH) geri ödemek amacıyla hesaplarıyla ilişkilendirilmiş kimliklerini doğrulamalarını isteyen e-postalar gönderdi. Bu e-postaların içeriği, Mt. Gox’un iflas sürecinin bir parçası olarak bu hafta başında yayınlandı. Mesajda, kullanıcının hesap sahipliğini doğruladığı ve borsanın Mütevelli Heyeti tarafından kimlik doğrulamasının tamamlandığı ifade edildi. Aynı zamanda, kullanıcının geri ödemesini Bitcoin veya Bitcoin Cash olarak alacağı da belirtildi:

“Hesabınızın gelecekte devre dışı bırakılması veya dondurulması durumunda BTC/BCH cinsinden geri ödeme alamayabileceğinizi lütfen unutmayın.”

Mt. Gox, kripto para borsalarının ilklerinden biri olarak kuruldu ve tüm Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %70’ini yönetiyordu. Ancak, 2014 yılında yaşanan büyük bir saldırıda 850.000 BTC (saldırı sırasında değeri 450 milyon dolar, günümüzde ise 33 milyar dolardan fazla) kaybedildi. Saldırı, borsanın sistemlerine sızan bir saldırganın çeşitli güvenlik açıklarını kullanarak kullanıcıların fonlarını çalmasının bir sonucuydu. Bu olay, piyasayı sarsarak yıllar süren hukuki mücadelelere ve sorumluluk belirleme çabalarına neden oldu. Mt. Gox, Şubat 2014’te iflas başvurusunda bulundu.

Bu süreçte, borsanın CEO’su Mark Karpeles, Japonya’da zimmete para geçirme ve mali kayıtlarda tahrifat yapmaktan dolayı bir dizi suçlamayla karşı karşıya kaldı.

Mt.Gox Bitcoin Adreslerini Neden Doğruluyor ? - Coin Mühendisi