Brian Kelly: Bir Bitcoin ETF, “Güzel Bir Ralliyi” Tetikleyebilir

Görünüşte bitmeyen Bitcoin ETF destanı, yeni düzenleyici gelişmeler ile son zamanlarda kriptosferde bir tartışmayı tetikleyerek devam etti.

Bitcoin ETF Debacle Devam Ediyor

Daha önce bildirdiğimiz üzere, SEC ProShares, Direxion ve GraniteShares’den dokuz ETF uygulamasını reddetti. Üç adet 26 sayfalık SEC belgesi, manipülasyonun nedeninin altını çizdi ve Bitcoin pazarlarının “önemli bir büyüklükte” bulunmadığını tespit etti. Bu kararın ardından CNBC, Bitcoin ETF’lerinin mevcut durumu hakkında rapor verdi.

BKCM’nin CEO’su Brian Kelly, kripto segmentini açtı ve mevcut pazar durumunu özetledi. Birincisi, Kelly reddedilmenin beklendiğini belirterek, Şubat 2019’un SEC’in ilk kez bir ETF başvurusunu onayladığı zaman olabileceğini de ekledi. Önceki yazılarda belirtildiği gibi, ETF’lerin kutsal kâsesi VanEck ve SolidX’tir. BKCM genel müdürü bu randevunun nedenlerini açıkladı: ‘Şubat 2019 muhtemelen bunu alabileceğimiz en erken gün olacak. Neden bunu söylüyorum? Bob, VanEck kararının Eylül ayı sonlarında geleceğini belirtti (ancak), aslında Şubat ayına kadar zamanları var. Eylül ayında borsa denetiminin bunu erteleyeceğini umuyorum.’ dedi.

Analistin Bitcoin ETF 2019 değerlendirmesi, San Francisco’daki MoneyShow konferansında Bitcoin savunucusu Charlie Shrem’in fikrini yansıtıyor. ‘Bugün bir ETF için hazır değiliz, pazar çok manipüle edilebilir. Ama 2019’da bir tane göreceğiz.’ dedi.

SEC Komiseri Hester Pierce – The CryptoMom

Kelly, SEC’in piyasa manipülasyonu ve ticaret sahtekarlığı riskini en aza indirgemek için piyasayı yakından takip etmenin bir yolunu bulmasının zorunlu olacağını belirtti. Uzun zamandır beklenen Bakkt platformunun Kasım ayında başlatılması faydalı olacaktır. Bu, kripto pazarındaki altyapıyı güçlendirecek ve kurumsal yatırımcıların ve kurumların önünü açacaktır.

Bazıları tarafından ‘CryptoMom’ olarak bilinen SEC Komiseri Hester Pierce, SEC’in ETF tekliflerini reddetme kararını gözden geçirdiğini duyurmak için Twitter’ı kullandı. Kelly, bunun böyle bir yatırım aracının yaklaştığının bir işareti olduğunu kaydetti.