CBOE Vadeli İşlem Sözleşmelerini Geri Çekiyor

2017 yılında hatırlıyoruz ki ilk vadeli Bitcoinleri piyasaya süren CBOE,  aktif olarak şu zamanlarda herhangi bir sözleşme olmadığının bilgisini verdi. Dünyanın en büyük vadeli işlem piyasaları arasında olan CBOE 2017 yılının Aralık ayında Vadeli Bitcoin anlaşması üzerine bir listeleme yapmıştı. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin CBOE’de vadeliler listelendiği sıralarda 20 bin dolara kadar ulaşmayı başarmış CBOE’den bir hafta sonra CME’nin de Bitcoin vadelilerini listelemeye başlamasıyla bir hayli dip seviyelere inmiş ve ayı piyasasına giriş yapmıştı.

Bitcoin’in fiyatı vadelilerin listelenmesinin ardından 1.5 yılda 20 bin dolardan 3000 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu arada FED’in San Francisco şubesi üzerinde yapmakta olduğu araştırmada Bitcoin’deki fiyat düşüşünün sebeplerinin en büyüğü, vadelilerin piyasaya sürülmesi olduğunun da altı çizilmişti.

Bazı piyasa katılımcılarının Bitcoin’in düşme sebebi olarak gösterdiği vadeli Bitcoin işlemlerini açan CBOE, bugün yaptığı açıklama ile Mart ayında herhangi bir sözleşme olmadığını duyurdu. Şu an için ek olarak BTC listeleme yapmayı düşünmediklerini söyleyen CBOE, daha önce listelenen mevcut sözleşmelerin şu sıralarda aktifliğini koruyacağını söyledi.