Mastercard Avustralya’da Ethereum Üzerinde CBDC Testlerine Başlıyor!

Deneme, özel ve halka açık blok zincirler arasındaki işbirliğinin sergilendiği bir odak noktasına sahipti. Mastercard, yakın zamanda Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi (DFRCC) ile işbirliği yaparak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesini başarıyla tamamladı. Proje, Mastercard’ın halka açık Ethereum blok zincirinde CBDC işlemlerini etkinleştirme yeteneklerini araştırdı. Mastercard Avustralasya Başkanı Richard Wormald, “Mastercard, tüketicilerden halka açık blok zincirleri de dahil olmak üzere birden fazla blok zincirinde ticarete katılma talebi gördü” dedi.

Mastercard, özellikle teknolojisinin pilot CBDC sahibinin halka açık Ethereum blok zincirinde listelenen bir misli olmayan token (NFT) satın almasına nasıl izin verebileceğini gösterdi. Bu sağlamak için çözüm, Ethereum’da sarılı tokenlar basarken gereken CBDC miktarını RBA platformunda kilitledi.

Bu, Mastercard’ın Ethereum gibi halka açık blok zincirlerinde CBDC’lerle işlem yaparken dahi gereken kontrolleri ve uyumluluğu sürdürme yeteneğini gösterdi. Şirket, doğrulama standartlarına ve ölçeklenebilir birlikte çalışabilirliğe odaklanan Çoklu Token Ağı ve Kripto Kimlik Bilgisi tekliflerinden yararlandı.

Projede Mastercard’ın yanı sıra Avustralyalı ödeme şirketi Cuscal ve NFT pazar yeri Mintable da bulunuyor.

Mastercard: Definition and Ranking in Global Payments Industry