Caroline Ellison: CZ’nin Tweet’i FTX’i Etkiledi!

Eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, Binance CEO’su CZ’nin ünlü tweet’ine atıfta bulunarak FTX kripto para borsasının çöküşünü bu tweet’e bağlıyor.

Ellison’a göre, FTX’in çöküşünün bir kısmı CZ’nin sosyal medya etkinliklerine atfedilmekte. Sam “SBF” Bankman-Fried’ın 12 Ekim tarihli ceza davasında verdiği ifadeye göre, Ellison, FTX çöküşünün bir kısmını CZ’nin sosyal medya aktivitelerine bağladı. CZ, 6 Kasım 2022’deki ünlü tweet’inde Binance’in “gün yüzüne çıkan son gelişmeler nedeniyle” FTX Token’larını (FTT) tasfiye edeceğini duyurmuştu. Birçok rapora göre, bu tasfiye, bireysel yatırımcıların FTX’ten fon çekmesine neden oldu. Bu durum FTX’in para çekme işlemlerini durdurmasına ve 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunmasına yol açtı. Kullanıcıların fonlarının FTX’e aktarılmasını SBF ifade etti.

Ellison’a göre, bu tweet FTX’in çöküşüne “katkıda bulunsa” da asıl neden, Alameda’nın ödemekte zorlandığı 10 milyar dolarlık borç aldığıydı. SBF’nin ifadesine göre, Ellison ilk olarak 10 Ekim’de tanık sandalyesine çıktı ve Bankman-Fried’ın Alameda kullanıcılarının rızası olmadan milyarlarca doları FTX’ten çekmesi yönünde talimat verdiğini ifade etti.

CZ, 6 Kasım tarihinde attığı tweet ile FTX’i batırdığı iddialarına karşı çıkarak, “Sağlıklı hiçbir iş yeri tek tweet nedeniyle batmaz” şeklinde konuştu. Ayrıca, CZ, Ellison’a ait sosyal medya hesabının 6 Kasım’daki aktivitelerine dikkat çekerek, Alameda’nın Binance’e ait FTT varlıklarını alma kararının insanların satış yapmasının gerçek nedeni olduğunu iddia etti.

Kripto para borsası FTX'in değeri 32 milyar dolara ulaştı - Webrazzi