Samsung Güney Kore’nin CBDC’sini İnceleyerek Çevrimdışı Ödemeleri Desteklemeyi Planlıyor !

Teknoloji devi Samsung, Güney Kore’nin CBDC’leri için harekete geçti. Samsung, çevrimdışı ödemeler için ülkenin CBDC’lerini araştıracak.

Samsung Electronics, çevrimdışı ödemeler için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmaları yapmak üzere Güney Kore Merkez Bankası ile ortaklık kurdu.

Güney Kore Merkez Bankası (BoK), 15 Mayıs itibarıyla Samsung ile bir mutabakat zaptı (MoU) imzalayarak CBDC’ler üzerinde araştırma yapacak. İki taraf, merkez bankası tarafından çıkarılan CBDC’nin çevrimdışı özelliklerini araştıracak.

Güney Kore Merkez Bankası, CBDC’lerin bireysel kullanımını araştırmak için 10 aylık bir simülasyon deneyi gerçekleştiriyor. Samsung, bu deneyin ikinci aşamasına katılıyor. İlk aşamada CBDC’lerin temel özellikleri test edilmişti. İmzalanan mutabakat zaptı, Güney Kore CBDC’sinin Samsung mobil cihazlarda NFC kullanarak havale ve ödeme yapma potansiyelini test etmeyi amaçlıyor. Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Won-Joon Choi, bu iş birliğinin Samsung’un üst düzey güvenlik teknolojisini dijital para alanına uygulama fırsatı sunduğunu belirtti.

Bu iş birliğiyle birlikte, küresel çevrimdışı CBDC teknolojisinin gelişimine büyük katkı sağlanması hedefleniyor. Ayrıca, Samsung’un uluslararası güvenlik kriter değerlendirme seviyesi altıncı seviye için donanım sertifikası aldığı bildirildi. Bu seviye, güvenlik fonksiyonları gereksinimlerini kapsayan yedi seviyeden biridir.

Samsung, CBDC’lere olan ilgisiyle dikkat çekse de yapay zeka konusunda aynı olumlu tutumu sergilemiyor. Şirket, tüm Samsung cihazlarında ChatGPT gibi yapay zeka teknolojilerinin kullanımını yasakladı. JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs ve Citigroup gibi diğer bankacılık devleri de yapay zeka araçlarının kullanımını kısıtladı.

Bir Zamanlar Makarna Satan Samsung Hakkında 10 Gerçek