Kuzey Koreli Hacker’lar Japonya’dan 720 Milyon Dolar Çaldı !

Kuzey Koreli hacker’lar, son altı yıl içinde Japonya’dan 720 milyon dolar değerinde kripto para çalma eylemleri gerçekleştirdi.

Kripto para birimlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, kötü niyetli aktörlerin seçenekleri artıyor. Bir çok hacker ve dolandırıcı, kripto sektörünü kullanarak milyonlarca dolarlık vurgunlar yapıyor. Kuzey Koreli hacker’lar da bu alanda popülerlik kazanarak son zamanlarda yüz milyonlarca kripto varlığı çaldılar. Nikkei tarafından yayınlanan bir haberde, Kuzey Koreli hacker’ların 2017 yılından bu yana Japonya’ya büyük zararlar verdiği ifade edildi. Altı yıllık süre içinde, Kuzey Koreli hacker’lar Japonya’dan toplamda 720 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Özellikle Lazarus olarak bilinen Kuzey Koreli hacker grubu, kripto sektörüne zarar vermeye devam ediyor.

Nikkei’nin vurguladığı üzere, Kuzey Koreli hacker’ların Japonya’dan altı yılda çaldıkları kripto para miktarı 720 milyon doları buluyor ve küresel hack olaylarının yüzde 30‘unu oluşturuyor. Japonya’da analiz çalışmaları yürüten Elliptic’e göre, Kuzey Koreli hacker’lar 2017 ile 2022 yılları arasında toplamda 2.3 milyar dolarlık kripto para çalmış durumda.

Özellikle Kuzey Koreli Lazarus’un gerçekleştirdiği hack olayları, tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Bu saldırılarda milyonlarca dolarlık varlıklar kaybolmuştu.

Kuzey Koreli Hacker'lar, Son 5 Yılda 1,2 Milyar Dolarlık Kripto Çaldı