Ethereum Facebook ve Microsoft’u Geride Bırakarak 10 Milyar Dolar Gelire Ulaştı!

Önde gelen akıllı sözleşme platformu Ethereum, 2015’teki lansmanından bu yana kümülatif gelirde 10 milyar doların üzerine ulaştı. Kripto aracılık şirketi Caleb & Brown tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, bu büyüme oranı tarihteki en büyük yazılım şirketlerinin çoğunu geride bırakıyor. Ethereum’un yıllık 10 milyar dolarlık gelire ulaşması yaklaşık 7,5 yıl sürdü; bu, 7,5 yıldan biraz fazla bir sürede bu dönüm noktasına ulaşan Meta’dan (eski adıyla Facebook) ve 19 yıl süren Microsoft’tan daha hızlıydı.

Ethereum, ağındaki işlemler ve diğer faaliyetlerden toplanan ücretler sayesinde 10 milyar dolarlık gelir dönüm noktasına ulaştı. Buna, merkezi olmayan finans uygulamalarını kullanma, NFT basımı ve ticareti, kripto para birimi ödemeleri gönderme ve daha fazlası için yapılan ödemeler dahildir.

Ancak Ethereum’un geliri, genel kripto pazarındaki gerilemeyle birlikte önceki yıla göre %77’den fazla düştü. Kripto analiz firması Token Terminal’in verilerine göre, merkezi olmayan ağın bu yıl şu ana kadar 1,7 milyar dolar geliri var. Yakın zamanda VanEck tarafından yapılan bir değerleme, eğer benimsenme devam ederse Ethereum’un ağ gelirinin yıllık 2,6 milyar dolardan 2030 yılına kadar 51 milyar dolara çıkabileceğini öne sürüyor.