Binance Rusya’dan Yasal Riskler Nedeniyle Ayrılıyor!

Binance, yasal riskler nedeniyle Rusya’dan tamamen çekiliyor ve yerini CommEX’e bırakıyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bugün Rusya’dan tamamen ayrıldığını ve bu ayrılma sürecinin bir yıla kadar sürebileceğini duyurdu. Binance, ülkedeki yasal risklerle başa çıkma konusunda zorluklar yaşadığı için bu kararı almıştır.

Binance, bu haberi duyurduğu bir bildiride, Rusya’daki işlerini kripto borsası CommEX’e satmayı kabul ettiğini açıkladı. Binance’in Baş Uyum Sorumlusu Noah Perlman, “Geleceğe doğru bakarken, Rusya’da faaliyet göstermenin Binance’in uyum stratejisiyle uyumlu olmadığının farkındayız. Web3 endüstrisinin dünya çapında uzun vadeli büyümesine olan güvenimizi koruyoruz ve enerjimizi faaliyet gösterdiğimiz diğer 100’den fazla ülkeye odaklayacağız.” şeklinde konuştu. Binance, mevcut Rus kullanıcıların varlıklarının güvende olduğunu ve off-boarding sürecinin bir yıla kadar sürebileceğini vurguladı. Ayrıca, varlıklarını CommEX’e taşımak isteyen kullanıcılara yardımcı olacaklarını belirtti.

Binance, önümüzdeki birkaç ay içinde Rusya’daki tüm borsa hizmetlerini ve iş kollarını kapatmayı planlıyor. Bu anlaşma, Binance’in satıştan elde edeceği bir gelir paylaşımı veya işletmedeki hisselerin geri alımı gibi seçenekler içermiyor. Özellikle Rusya’da yaptırım uygulanan beş borç verme uygulamasını kaldırmış olan Binance, son zamanlarda uluslararası düzeyde eleştirilere maruz kalmıştı.

Geçtiğimiz ay Wall Street Journal, Binance’in Ruslar tarafından yurt dışına para transferine yardımcı olduğunu bildirmişti, bu da ABD Adalet Bakanlığı’nın Binance’i ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçlamasına yol açmıştı.

Ayrıca, Binance şu anda bir dizi ABD düzenleyicisi tarafından incelenmektedir. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Mart ayında Binance’e karşı bir dava açmıştır. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise Haziran ayında Binance ve CEO Changpeng Zhao’ya menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açmıştır.

Guangying Chen Kimdir ve Binance Bir "Çin Şirketi" mi? | Binance Blog