IOTA Güçlü Yükselişine Devam Ediyor

Reuters’ta yapılan bir habere göre İngiltere’nin en büyük otomobil şirketi olarak geçen Jaguar Land Rover, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada sürücülerin veri paylaşmasına olanak veren bir sistem ile (MIOTA) kazanabilecekleri bir sistem üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Otomobillerin yazılım sistemine aktarılacak olan “akıllı cüzdan” adı verilen bir teknoloji üzerinde çalışan şirket, yerel otoriteler ya da navigasyon hizmet sağlayıcılarınaa çukurlar veya trafik sıkışıklığı gibi otomatik olarak veriler sunacak olan Jaguar sürücülerini MIOTA ile hediyelere verecek. Jaguar, sürücülerin buna ek olarak ortak otomobil kullanım (ride-sharing) programına da geçiş yapmaları koşulunda ekstra olarak ödül verileceğini söyledi. Kullanıcılara verilen MIOTA’lar, yol geçiş ücreti, otopark ücreti ve elektrikli araçların şarj ücretleri gibi alanlarda kullanılabilecek.

Şirket asıl hedefinin “sıfır emisyon, sıfır kaza ve trafiği önlemek” olduğunu kullanıcılarına söylüyor. İngiliz otomobil şirketi teknolojiyi mühendislerin Jaguar F-PACE ve Range Rover Velar de bunun içerisinde olarak bir çok arabaya “akıllı cüzdan” özelliklerini eklediğini söyledi. İrlanda’nın Shannon şehrindeki yeni Jaguar Land Rover yazılım mühendisliği üzerinde bu özellik test ediliyor. Test aşamasından sonra tüm araçlara yüklenecek.