Çin Kripto Paralara Karşı

Çin hükümeti, kripto-para birliğine yönelik bir saldırıya rağmen, bir adım daha ileri gitti ve Pekin’in finans bölgesindeki tüm kripto olaylarını yasaklayan bir yasayı geçirdi.

Artık Kripto Olayı Yok

Yerel haber ajansı South China Morning Post’a göre, yetkililer tüm otellerin, alışveriş merkezlerinin, ofis binalarının ve diğer ticari mülklerin “kripto görüşmeleri ve promosyonları” barındırmalarını yasakladı. Haberlerin ana akım medya tarafından 22 Ağustos’ta dağıtılmasına rağmen, resmi ilan 17 Ağustos’ta yerel bir finans hizmetleri departmanı tarafından beş gün önce yayınlandı.

İsimsiz bir yetkili, belgenin gerçekliğini doğruladı ve Pekin’in finans bölgesindeki kripto olaylarının çoğalmasına karar verdi. Ancak belgede, tedbirin yalnızca Çin’in Yuanı ve ülkenin ekonomik istikrarını güçlendirmek için bölgenin kamu çıkarlarını ve mali güvenliğini korumak için tasarlandığı belirtiliyor.

Belge şunları belirtiyor; ‘Artık her alışveriş merkezi, restoran, otel ve ofis binasını, kripto para birimlerini tanıtan etkinlik mekanları sağlamayacak ve bu tür faaliyetlerin bulunması halinde ajansa rapor vereceğiz.’

Geliştirme, bir dizi kripto para birimi ve mekan düzenlemelerinde sonuncudur. Nisan 2018’de, yerel polis, mekana baskın düzenledikten sonra Şangay’daki büyük bir blok zinciri konferansı durduruldu.

124 Kripto Borsada Yasaklama

Daha geniş anlamda, Çinli düzenleyiciler, kripto borsaları ve ilgili ticaret hizmetleri üzerindeki baskılarını artırıyorlar. Yetkililer Şangay Menkul Kıymetler Haberlerine göre, 120’den fazla borsada yerel tüccarların kripto paraya erişim sağlamalarını engelledi.

Vergi makamları ve Çin Ulusal Fintech Risk Düzeltme Dairesi’nin uluslararası IP adresleri bulunan ve Çin’in güneyinde faaliyet gösteren 124 denizaşırı kayıtlı ticaret platformunu belirledikleri söyleniyor. İki komite, söz konusu tüm ticaret platformlarına internet erişimini engelleme görevine sahiptir.

Çin Devlet Konseyi tarafından 2016 yılında kurulan Ulusal Fintech Risk Düzeltme Ofisi, finansal risklere karşı savaşan ve yatırımcıların çıkarlarını koruyan bir devlet kurumudur.

Çoğu şirket, Çin’in yasağı sonrasında Singapur ve İsviçre gibi kripto dostu yerlere taşındı. OKEx, Binance * ve Bitfinex gibi popüler kripto değişimleri, 2017’de Çin’in battaniye cryptocurrency yasağından sonra kapatılırken, yerel borsalar önemli ölçüde düşük işlem hacimlerine sahip görünüyor.