Ethereum İçin Tehlike: ICO’lar Kendi Piyasa Kapitalizasyonlarından Daha Fazla Eter Tutar

Küresel kripto döviz piyasasında% 80’lik düzeltme, ICO pazarında benzersiz bir çerçeve oluşturdu. Çoğu jetonun geliştirme ekipleri artık rezervlerinde piyasa değerlemelerinden daha fazla Ethereum bulundurmaktadır.

Gnosis İle Başladı

Geçtiğimiz hafta merkezi olmayan tahminler pazar platformu Gnosis’in kurucusu Martin Köppelmann, şirketin 2017 jeton satışından en az altı ila yedi yıl boyunca elde ettiği 200.000 eterine güvenmeyeceğini açıkladı. ‘Şu anda Gnosis platformunda tam zamanlı çalışan 50’den fazla kişiden oluşan bir ekibimiz var ve bunu yaklaşık 200 yıllık ETH’imizi rezerve etmek zorunda kalmadan önümüzdeki 5-7 yıl boyunca finanse edebiliyoruz.’ dedi.

Geçtiğimiz haftalarda, Bitcoin, Bitcoin, Bitcoin Cash ve EOS ve ABD doları gibi diğer büyük kripto para birimlerine oranla önemli ölçüde düştü. Şu anda, Gnosis ekibinin sahip olduğu Ethereum’un rezervinin, 275 $ ‘lık bir eterin fiyatına bağlı olarak yaklaşık 55 milyon $ olduğu tahmin ediliyor. Gnosis’in şu anki piyasa değerinden 22 milyon dolar daha fazla.

Tezos, Bancor ve Aragon gibi diğer projeler de benzer eğilimlere sahipler ve Ethereum’da kendi pazar değerlemelerinden çok daha fazla fon tutuyorlar. Örneğin Bancor, yüksek beklentili jeton satışının bir parçası olarak 150 milyon dolardan fazla para topladı, ancak mevcut piyasa değeri 83 milyon doların altında.

Çoğu ICO ve Blockchain projesinin piyasa kapitalizasyonunun büyüklüğünden daha fazla Ethereum almasının temel nedeni, büyük dijital varlıklar, özellikle de Bitcoin ve Eterum’a karşı küçük kapitalizasyon paralarının zayıf momentumudur.

Jetonlar Nasıl Derecelendirilmelidir?

Kripto piyasasının 2018 yılında düzeltilmesi nedeniyle belirteçlerin fiyatı düştükçe, giderek daha fazla yatırımcı, orta vadeli eğilim belirteçleri ile olan memnuniyetsizliklerini ve çoğu belirteçlerin rezervde daha fazla miktarda eter bulundurmalarını ifade etti.

ICO fiyatlandırması belirteçlerin satışı ile başladığı için yatırımcıların hayal kırıklığı anlaşılabilir. Bununla birlikte, kripto para birimi sektöründeki fiyatların belirlenmesi zordur, çünkü çatallar gibi başka bir kripto para türü de vardır, ki bu da kendi değerlerine sahiptir.

Bitcoin Cash, örnek olarak 2017 yılında oluşturulan bir Bitcoin şubesi. Başlangıcında BCH, 600 $ civarında değerlendi, ancak Aralık 2017’de BCH’nin fiyatı 5.000 dolara yükseldi.

Kripto para birimi sektörü henüz emekleme aşamasında olduğundan, dijital para piyasası nihayetinde spekülasyona bağlı. Henüz bir ana ağa sahip olmayan ve ticari olarak blok zincir ağları için katı bir kullanım durumu bulabilen jetonlar, on milyon dolar değerinde birkaç yüz milyon dolar değerinde işlem görmektedir.

ICO piyasasında, sermayenin büyük bir kısmının değerleme ve grev fiyatının, spekülasyon projelerinin büyük çoğunluğunun ve yatırımcıların uzun vadede kaybedilmesinin nedenlerinden biri olan, saf spekülasyonlar tarafından yönlendirilen hiçbir sağlam kavram yoktur.