İran Bitcoin Madencilerine Sıkıntı Yaşatmaya Devam Ediyor

Kirpto paraların piyasaya çıkmasının ardından tüm dünyada kabul gördüğü ve kullanımının da gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Bitcoin ve Monero gibi para birimleri ile yaptırım uygulanan ülkelere para göndermek ve yaptırımlardan etkilenmeden para transferinin yapılması mümkün olmakta ve bu şekilde de İran ve Venezuela gibi ülkelerin yardımına koşmaktadır.

Venezuela kendi para birimini üreterek kullanımı konusunda destek olmakta ama İran ise bunun tam tersi bir yönde uygulama yapmakta. İran Hükümeti tarafından işletilen Tavanir’in yaptığı açıklama ile Bitcoin Madencilerine yeni yaptırımların yolda olduğu da anlaşılmakta. Yapılan açıklamaya göre Bitcoin Madenciliği yapan kişiler tespit edilecek ve bu kişilerin elektriği kesilecek.

İran vatandaşlarının elektrik faturalarına belli miktarda destek uygulamakta ama yapılan açıklamaya göre Bitcoin madenciliği yapan kişilerin faturalarında bir indirim kesinlikle uygulanmayacak. İran’da yapılan araştırma ile kripto para madenciliğinin çok arttığı ve bu nedenle de elektrik tüketiminde %7’lik bir artışın görüldüğü belirtilmekte. Kripto para madenciliği ülkede yasak ve bu yasak daha da katılaşarak devam edecek gibi görünmekte.