Jamie Dimon: JPMorgan Blockchain’i “Pek Çok Şey İçin” Kullanacak

JPMorgan Chase’in Jamie Dimon’u blockchain teknolojisiyle ilgili olumluydu, ancak kripto para birimleri hakkında yorum yapmak konusunda isteksizdi. Harvard Business Review’un Temmuz – Ağustos sayısında yayınlanan bir röportajda Fiat ödeme uygulamalarının “işimizin en büyük potansiyel kesintisi” olduğunu söyledi.

Yeni Ödeme Şekilleri

İşine karşı en büyük rekabet tehdidi hakkında soru sorulan, dört büyük Amerikan bankasının en büyüğü olan JPMorgan Chase’in başkanı ve CEO’su Dimon “yeni ödeme şekilleri” ni seçti. Özellikle Dimon; PayPal, Venmo ve Alipay’den örnek olarak söz ederken, “bu şirketlerin sohbetlerindeki temel bankacılık hizmetlerini, sosyal ve alışveriş deneyimlerini yerleştirme konusunda iyi bir iş çıkardıklarını” söyledi.

Kripto parayla ilgili görüşünü sorduğunda Kripto’yu potansiyel bir rahatsızlıktan bahsetmemişti, ancak bunun yerine, “Muhtemelen kripto para birimini artık söylememeliyim” diye cevapladı. Dimon, kriptonun her ikisinin de “yasalar, polisler, mahkemeler tarafından kopyalanamaz ve bunlarla ilgili düzenlemeler de vardır” ifadesinin “altın veya fiat para birimleriyle aynı şey olmadığını” belirtti.

JPMorgan’un kripto para birimi ve Dimon’un görüşüne ilişkin resmi duruşları her zaman tutarlı olmayabilir, ancak her ikisi de geçen sene değişti. 13 Eylül 2017’de, Dimon’un bir yatırımcı toplantısında Bitcoin’i “aldatmaca” olarak nitelendirdiği bildirildi. Aynı zamanda, şirketin hesaplarında Bitcoin ticaretini yapan her çalışanı kovmakla tehdit etti.

Aşağı Yönde Baskı Yaratabilir

Dimon, Harvard Business Review’a yaptığı son röportajında, 27 Şubat’ta SEC ile yaptığı bir başvuruda, tersine, raporun alt bölümü olan “Yarışma” başlığı altında kripto para biriminden bahsetti ve “aşağı yönde baskı yaratabileceğini” belirtti. JPMorgan Chase’in ürün ve hizmetlerine yönelik fiyat veya ücretler alın veya JPMorgan Chase’in pazar payını kaybetmesine neden olur. ” açıklamasında bulundu.

Bu yılın şubat ayında, bir JPMorgan iç raporu da “blockchain teknolojisinin etrafında yenilikçi girdapın yüzü” kripto para birimleri olarak adlandırdı.

Ocak ayında Davos’taki Cointelegraph’a konuşan Dimon, Harvard Business Review’a benzer bir duruş sergiledi. Dimon, “cevap veremeyeceğini” söyledi ama “şüpheci değil” olduğunu açıkladı. Ancak son aylarda JPMorgan ve görünüşe göre Dimon da Blockchain ile ilgili 3 Mayıs’ta Blockchain ile ilgili bir patent imzalayarak açık bir olumlu yorum yaptı.