Kripto Para Borsalarında ‘’Yardım Hattı’’ Süreci Başlıyor!

Kore yerel haber yayın organı The Korea Herald’in yapmış olduğu habere görei Güney Kore merkezli olarak çalışmalarına devam eden 4 kripto para şirketi, olası sorunların önüne geçmek için yeni bir sistem geliştirdi. Haberin detaylarına göre Bithumb, Upbit, Korbit ve Coinone borsaları, kullanıcıların kimlik avı, dolandırıcılık ve çeşitli suçları önlemek amacıyla olağan dışı alım satımlar veya aktarımlar yapılırken destek alınabilecek, bir yardım hattı süreci başlattı.

Konuyla ilgili olarak farklı kaynaklara göre, bu sistem aracılığı ile şüpheli işlemler anında kontrol edilecek ve konuyla ilgili hesaplar anında görülecek. 2018 Eylül ile Aralık arasında Güney Kore hükümeti yerel kripto paraları denetlemeye başlamış ve 21 borsadan 7’si hükümetten tamamen onay almayı başarmıştı. Denetim sürecinde Bithumb, Coione ve Korbit’in de yer aldığı 7 borsa, güvenlik önlemleri yönünden araştırmacıları tatmin etmeyi başarmış ancak denetlenen firmaların çoğuna saldırılar yapıldığı söylenmişti.

İşlem hacmi açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan Bithumb, Haziran ayındaki 30 milyon dolarlık soygunun ardından 2018 yazının sonlarından beri sahte olan ticaret hacmiyle ilgili sorgulanıyor. Kripto para derecelendirme ve analitik servisi olarak adı geçen şirket CER, Bithumb’un hayali derece görülecek işlemler yaptığını ve Bithumb’da ticaret manipülasyonlarının bir işareti olabilecek garip aktivite artışları gözlendiği söylenmiş ancak borsa gelen tüm bu iddiaları reddetmişti. Bir diğer önde gelen kripto para borsası Upbit ise, Ekim 2017 ile Aralık 2018 arasında 3-4 defa hacmini yüksek göstermesiyle ilgili suçlanmış ve devam eden süreç içerisinde gelen tüm suçlamaları reddetmişti.