Kripto Para Madenciliğinde Elektrik Zammı Darbesi

Geçtiğimiz günlerde elektriğe zam yapılacağı açıklandı. Yüzde 14.98 oranında yapılacak olan zammın kripto para madenciliğini nasıl etkileyeceği ise bilinmiyor. Ancak yatırımcılar bu durumun kendilerini olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi. Kripto para madenciliği yapmak ciddi bir elektrik akımına ihtiyaç gerektiriyor. Bu da yatırımcıları bir seçin yapmaya zorluyor.

Durum ülkemizdeki yatırımcılar için de farklı değil. Kripto para yatırımcıları bu iste ciddi bir gelir elde edebilmek için giderlerini kontrol altında tutmak ve e  aza indirgemek durumunda. Ancak EPDK tarafından yapılan zam açıklaması ülkemizdeki kripto para yatırımcılığına ket vuracak gibi görünüyor. Çünkü bu elektrik zammı özellikle de ticarethaneleri hedef alacak.

Dünya üzerindeki pek çok yatırımcı aslında elektrik giderlerinden muzdarip. Dolayısıyla kripto para madenciliği yapan milyonlarca kişi ya devlet destekli sanayi bölgelerinde çalışıyor ya da güneş enerjisi alternatifinden yaralanıyor. Ülkemizde ise durum ne şekilde ilerleyecek bilinmiyor. Ancak büyük yatırımcıların bu yüzde 14.98 oranındaki zamdan ciddi oranda etkileneceği kesin.