Milyon Dolarlık Bitcoin ve Etheri Kaçak Elektrikle Üretti

Tayvan’da kaçak elektrik kullanarak milyon dolarlık kripto para kazandığı iddia edilen şahıs tutuklandı. EBC Dongsen News gazetesinin haberine göre Yang soy ismindeki bu şahsın farklı farklı iş yerlerinden 3.25 milyon dolarlık elektriği Bitcoin ve Ether madenciliği yapmak amacıyla çaldığından şüpheleniliyor.

Tayvan’da yaklaşık 17 mağazanın enerji kaynağını kullanan Yang’ın yasa dışı madencilik işlemlerini yürütmek için ilk etapta bir internet kafe ya da bir oyuncak dükkanı kiraladığı akabinde elektrik kaçağının anlaşılmaması için kabloların yeniden dizaynını sağlamak amacıyla bir elektrik tesisatçısı ile anlaştığı tespit edilmiş.

Elektrik Kaçağı Tespit Edildi

Tavyan devletine bağlı kuruluş olan Taiwan Power Company, madencilik işlemlerinde olması gerekenden fazla enerji harcandığını tespit ettikten sonra yapılan incelemelerde elektrik kaçağını keşfetti. Bu durumdan sonra Yang, Tayvan polis tarafından tutuklandı.

Kaçak madencilik faaliyetlerinin son zamanlarda artış gösterdiği, hatta geçtiğimiz ay da Çin’de bir okulda okul müdürlerinin ether madeni üretimi amacıyla okulun elektriğini çaldığı tespit edilmişti.

Haziran ayında Çin’in doğusundaki Anhui eyaleti polisleri, yerel elektrik ağındaki elektrik kullanım miktarının aniden yükselmesinin ardından Bitcoin ve Ether madenciliği için ciddi miktarda kaçak elektrik kullandığı iddia edilen bir şahısı tutukladı.

Nisan ayında ise Çin’in başka bir eyaletinde yine bitcoin üretimi amacıyla 600 adet madencilikte kullanılan cihazı kullandığı iddiasıyla 6 kişi tutuklanmıştı.