Sri Lanka Saldırısı’nın Bitcoin İle İlişkisi

CCN’de yapılan bir habere göre İsrail merkezli olarak tanınmakta olan Blockchain analiz şirketi Whitestream’e bakılacak olursa geçtiğimiz günler içerisinde 253 sivilin ölümüyle sonuçlanan Sri Lanka’daki intihar olayının Bitcoin’in de büyük oranda rolü olduğu ortaya çıktı.

Haberin detaylarına göre şirket, saldırıyı üstlenmiş olan DAEŞ örgünün Bitcoin’leri itibari paraya döndürmek için Kanada merkezli ödeme ağ geçidi CoinPayments’ı aracı olarak kullanmış olduğunu söyledi. Whitestream, DAEŞ’in bağış için kullanmış olduğu cüzdanlar ve CoinPayments tarafından tutulan Bitcoinhesapları arasında büyük oranda işlemler olduğu söz konusu oldu. Şirket, ödeme şirketinin züdanlarında olan bakiyelerin saldırıdan sadece bir gün önce 500,000 dolardan 4.5 milyon dolara kadar çıkmış olduğunu söyledi.

Ayrıca buna ek olarak şirket, CoinPayments’ın bakiyelerinin saldırının hemen ardından 500,000 dolara düştüğünü de açıklama yayınlayarak belirtti. Ödeme şirketi, yüksek hacimli işlemleri kabul ediyorken paranın terörist gruplarla bağlantıları hakkında herhangi bir somut delil ortaya koymadı. İsrail Savunma Bakanlığı ile yakın ilişkileri olduğu bilinen Whitestream, daha önce de Hamas’a yapılmış olan Bitcoin bağışlarının Binance ve Coinbase üzerinden geldiğini de ortaya koyan bir çalışma yapmıştı.