Tayland’da 76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı Operasyonu

Dört Çin vatandaşı ve bir Laos vatandaşı, Tayland Siber Suç Araştırma Bürosu (CCIB) tarafından tutuklandı. Bu kişiler, yerel yatırımcılardan 2,7 milyar Baht (yaklaşık 76 milyon dolar) değerinde dolandırıldığı sahte bir kripto yatırım platformuyla ilişkilendiriliyor.

Bangkok Post’un raporuna göre, bu kişiler sahte bir Bitcoin yatırım platformu olan BCH Global Ltd. adı altında bir dolandırıcılık planı yürüttüler ve bu plan sayesinde 3.280 yerel sakinin paralarını aldılar. Şu anda, uluslararası suçlar işlemek, kamuya açık dolandırıcılık yapmak ve kara para aklama faaliyetlerine katılmakla suçlanıyorlar.

Soruşturma, 2022 yılının sonlarında bchgloballtd.com üzerinden zarar gördüklerini bildiren etkilenen yatırımcıların raporlarının ardından Tayland Siber Suç Soruşturma Bürosu (CCIB), İç Güvenlik Soruşturmaları ve çeşitli uluslararası güvenlik teşkilatları tarafından başlatıldı. Mağdurların, altına ve USDT stablecoin’e yatırım yapmaları için kandırıldığı belirtildi.

Başsavcılık, soruşturmayı başlattı ve 4 Eylül itibarıyla Kara Para Aklamayı Önleme Bürosu, 585 milyon Baht değerindeki varlığa el koydu.

CCIB sözcüsü Kissana Phatanacharoen, yerel medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, örgütün mağdurlarla yasal haklarına ilişkin iletişimi sürdürme kararlılığını doğruladı. Ayrıca, etkilenenlerin şikayetlerini CCIB’in yardım hattı veya resmi web sitesi aracılığıyla kaydetme seçeneğine sahip olduklarını belirtti.

Geçtiğimiz ay, Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanı (MDES), Meta’nın (daha önce Facebook olarak biliniyordu) kapatılmasını teklif ederek, kripto varlıkları içeren mali suçlarla mücadele edeceğini ima etti. MDES, sosyal medya platformundaki reklamlar nedeniyle 200.000’den fazla kişinin kandırıldığını ve kripto yatırımı ve ticaret dolandırıcılığının yaygın olarak kullanılan taktikler olduğunu belirtti.

Tayland'dan Ne Alınır? Tayland'dan Alabileceğiniz 5 İlginç Şey - CEOtudent