Vitalik Buterin, Ethereum İçin Bitcoin Cash’i Kullanacağını Söyledi

Ethereum’un lider ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin Cash blok zincirini Ethereum ağı için geçici bir ölçekleme çözümü olarak tercih etmeyi önerdi. Programcı, bu önerisini 13 Temmuz’da Ethereum Research‘ üzerinde detaylı bir planla gösterdi. Ethereum, en büyük rakiplerinden birisi olan Ripple, kısa bir hesapla saniyede 1,500 işlemlik bir hacme sahipken Ethereum ağı, saniyede 15 işlemlik kapasite ile birtakım ölçeklenebilirlik problemleri de yaşadı.

Ethereum 2.0’a geçişin ilk denemelerinin 2020 yılının başlarında olması beklenirken Buterin kısa vadede Ethereum’un ölçeklenebilirliğini yüksek seviyelere çıkarmak için blok zincirlerini yeni bir seçenek olarak kullanılmasını ifade ediyor. Buterin, bu amaç için Bitcoin Cash blok zincirinin Ethereum’un 8 KB’sinin tersi olarak saniyede yaklaşık 53 KB veri hacmi sağlamasından dolayı son derece başarılı olduğunu aktardı.

Buterin, bunun devamında Bitcoin Cash’i kullanmayı düşünmesine yönlenen düşük işlem ücretleri, gerekli malzemelerin varlığı ve Bitcoin Cash topluluğunun blok zincirini kullanan insanlara açıklığı olmasının da altını çizdi.