Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi Diplerde Seyir Alıyor

Bitcoin’in korku ve açgözlülük endeksi, son günlerde meydana gelen fiyat azalmalarından dolayı “Aşırı Korku” noktalarına kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta 13.000 dolar civarında seyir alan lider kripto para birimi Bitcoin 10.000 dolara kadar gerilemiş ve burada da tutunamayarak 9850 dolardan işlem görüyor. Akşam saatlerinde az da olsa toparlanma belirtisi gösteren Bitcoin, Türkiye saatiyle bakıldığı zaman 10 bin doların üzerine çıktı ve 10.819 dolardan alıcı buluyor.

Son günlerde meydana gelen satış dalgası, Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin 16’lara kadar gerilemesine sebebiyet verdi. 0 ve 100 arası değerlerle piyasadaki korku ve açgözlülük durumunu gösteren endeksler, ilk defa 6 Şubattan beri görülmemişti.

Endeksin 16’lara kadar gerilemiş olması, son günlerde görülen düzelmenin son bulacağına işaret ediyor. Bunun tersi ise 100’e yakın değerler, yakında yeni bir düzelmenin olabileceğine işaret ediyor. 26 Haziran’da meydana gelen 13.800 dolarlık seviye, Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni 95 değerinde göstermişti. “Aşırı Açgözlülük” olarak işleme alınan bu seviye, endeksin ortaya çıkışından bu yana gösterdiği en yüksek değer olarak dikkat çekiyordu.