Yeni Bir Stratejiyle SEC’e Spot Bitcoin Başvurusu Yapıldı!

Brezilya merkezli varlık yöneticisi Hashdex, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, 26 Ağustos tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı gönderide, Hashdex’in mevcut durumda işlem gören vadeli Bitcoin ETF’i içerisindeki spot Bitcoin’i tutma yeteneğini eklemek için başvuruda bulunduğunu aktardı.

Hashdex’in başvurusu, diğer spot Bitcoin ETF başvurularından farklı ve dikkat çekici detaylar içeriyor. Hashdex, ETF başvurusunda gözetim ortağı olarak Coinbase yerine Chicago Mercantile Exchange’in (CME) Exchange for Physical (EFP) sistemini kullanacağını belirtti. Bu mekanizma, vadeli işlem sözleşmelerini dayanak varlığın spot riskiyle değiştirme imkanı sağlıyor. Bu sayede Hashdex, elindeki vadeli Bitcoin sözleşmelerini spot varlık riskiyle değiştirebilecek bir yapıyı öne sürdü.

James Seyffart, Hashdex’in başvuru stratejisini oldukça akıllıca olarak değerlendirdi. ETF’ler hakkında eğitim veren ETF Institute kurucusu Nate Geraci ise SEC’nin CME’yi Bitcoin konusunda önemli ve düzenlenmiş bir piyasa olarak gördüğünü ifade etti.

Hashdex’in bu yeni stratejisinin, SEC’in piyasa manipülasyonuna ilişkin endişelerini gidermeye yönelik olduğu öne sürüldü.

Kuzey Amerika'nın İlk Bitcoin ETF'si Kanada'dan Onay Aldı • Coinkolik