Hong Kong’da 60 Milyon Dolar Üzerinde Kripto Dolandırıcılığı: 458 Tutuklama!

Hong Kong polisi, kara para aklamayla ilgili 314 vakadan 458 kişiyi tutukladı. Raporlara göre, toplamda 60 milyon dolarlık kara para aklama işlemi gerçekleştirilen bu 314 davadan 458 kişi gözaltına alındı. Bu operasyonun bir sonucu olarak, nakit çekme ve kripto para işlemleri aracılığıyla yaklaşık 15 milyon dolar aklama yapıldığı tespit edildi.

Tutuklanan mağdurlar, çeşitli mali suçlarla ilişkilendirilmişlerdir. Bu suçlar arasında çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı, iş arama sahtekarlığı ve diğer benzer suçlar bulunmaktadır. Yakın tarihli bir rapor, tutuklanan kişilerin çeşitli mali suç faaliyetlerine karıştıklarını, bunların çevrimiçi alışveriş, iş arama, yatırım, telefon görüşmeleri ve çevrimiçi aşk dolandırıcılığı gibi farklı alanları içerdiğini ortaya koymuştur.

Hong Kong polisi, bazı kara para aklama örgütlerinin, bireyleri banka hesaplarını 40 ila 200 dolar arasında değişen fiyatlarla satın almaya teşvik ettiğini ve bu hesapları çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinden elde edilen gelirleri aklamak için kullandığını belirtti.

Yetkililer, geçen yılın ekim ayından bu yılın haziran ayına kadar olan sekiz aylık süreçte, suç örgütünün nakit çekme ve kripto para işlemleri yoluyla toplamda 15 milyon dolara kadar para akladığını açıkladı.

Hong Kong polisinin operasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan diğer detaylar arasında üçlü üyelerin kontrolündeki sahte hesaplar da bulunuyor. Bu hesapların, geçen yılın Ocak ayından bu yılın Şubat ayına kadar süren bir dönemde, şüpheli yasa dışı bahislerden 27 milyon dolardan fazla gelir sağladığı rapor edildi. Ayrıca, bu hesaplardan biri 40 kişiyi içeren bir çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığından elde edilen parayı aklamak için kullanıldı.

Polis tarafından tutuklananlar arasında yaşları 15 ile 82 arasında değişen 330 erkek ve 128 kadın bulunuyor. Polis, bu tutuklananların çoğunun çevrimiçi flört veya iş arama gibi sahtekarlıkların da kurbanı olduğunu bildirdi. Kurbanlar, genellikle çevrimiçi karakterlere güvenerek kişisel ve hassas bilgilerini vermişlerdir.

Polis ayrıca, tutuklananlar arasında bazı sendika üyelerinin, diğer tutuklananlara bankadan nakit çekmelerine yardımcı olma vaadiyle yaklaştığını tespit etti. Bu tür durumlarda, mağdurlar genellikle kimlik kartlarının kopyalarını vermek, cep telefonlarıyla selfie çekmek ve kara para aklama amaçlı sanal banka hesapları açmak gibi eylemler gerçekleştirmeleri için kandırılmışlardır.

Home | Hong Kong Tourism Board