Bitcoin Yasaklanıyor mu?

ABD Temsilciler Meclisi’nin gerçekleştirdiği toplantı sonrası kripto paraların yasaklanması için bir tasarı hazırlanması gerektiğinin altını çizdi. Hatta bu anlamda bir yasa tasarısının da hazırlanması gerektiğini vurguladı. Özellikle de kongre üyesi Bradley Sherman bu paraları yasadışı kabul eden bir yasa çıkarılması gerektiğini ifade etti. Konuya dair sebepler de kongre içerisinde açıklandı.

Sherman’a göre kripto paralar Amerikan Doları üzerinde büyük bir tehlike oluşturuyor. Hatta bu paralar diğer gerçek paraların sağladığı hiçbir faydayı sağlamıyor. Aksine uyuşturucu ticareti ve kara para aklama faaliyetlerinde kullanılıyor. Dolayısıyla Amerikan dolarının kuyusunu kazan bu paraların yasaklanması gerektiğini vurguluyor. Özellikle de Amerikalıların bu Kripto paraları kullanmasının engellenmesi planlanıyor.

Sherman sözlerine en önemli kripto para birimi olan Bitcoin’i hedef göstererek devam etti. Özellikle Orta Doğu’ya sağlanan finansta bu para birimlerinin çokça kullanıldığını ifade eden Sherman Filistin Hamas örgütünün de bundan faydalandığını ifade etti. Üstelik endişelerinin bu yönde artacağının da altını çizdi. Henüz bu konuda bir çalışma yapılmış değil.