ABD Ticaret Odası SEC’in Düzensiz Düzenleme Çabalarını Eleştirdi !


Dünyanın en büyük iş organizasyonu, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Odası, SEC’e karşı mücadelesinde Coinbase’in arkasında duruyor.

Ticaret Odası, SEC’in Amerikan topraklarında kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye yönelik “gelişigüzel, yaptırıma dayalı yaklaşımını” eleştirerek Amerika’da faaliyet gösteren kripto şirketleri için kasıtlı olarak istikrarsız ve belirsiz bir ortam yarattığını belirtti. Bu eleştiriler, 9 Mayıs’ta ABD Temyiz Mahkemesi’ne sunulan dostane bir brifingde dile getirildi ve Ticaret Odası, Coinbase’e tam destek verdi.

Ticaret Odası, “SEC’in dijital varlıklar üzerinde kapsamlı bir yetki iddiasında bulunarak gelişigüzel, yaptırıma dayalı bir yaklaşım sergilediğini ve kasıtlı olarak suları bulandırdığını” yazdı. Ayrıca, Ticaret Odası SEC’i, Coinbase’in düzenleyiciye yönelik “kural koyma dilekçesine” yanıt vererek ve kripto firmaları için daha net düzenleyici yönergeler sağlamaya zorlamak için 25 Nisan’da yaptığı şikayete hızlı bir şekilde yanıt vermesi konusunda da baskı yaptı. Ancak, Coinbase’in şikayeti SEC’i yeni kurallar benimsemeye zorlamayı amaçlamadığını belirtmek önemlidir. Bunun yerine, Coinbase sadece komisyonun Temmuz dilekçesine yasal olarak makul bir süre” içinde yanıt verme hakkına sahip olduğunu talep etmektedir.

Ticaret Odası, SEC’in Coinbase’e yanıt vermeyi “reddetmesinin” veya “aksi takdirde herhangi bir kural koymaya dahil olmasının” sadece zararlı olmadığını, aslında hatalı olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca, yaklaşık 20.000 dijital varlıktan hangisinin Federal Yasa uyarınca “menkul kıymet” olarak kabul edilmesi gerektiği sorusuna net bir cevap veremediği için mali düzenleyiciye de seslenmektedir.

Coinbase made $771 million in profit in the first quarter, benefiting from  crypto mania. - The New York Times