ABD’ye İade Edilecek: 575 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı!


Estonya, ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine, kripto paralar üzerinden Ponzi şeması işleten iki suçlunun ABD’ye iadesini onayladı. Estonya’da Kasım 2022’de tutuklanan HashFlare Ponzi şemasının yöneticileri Ivan Turogin ve Sergei Potapenko’nun iadesi, Estonya Adalet Bakanlığı tarafından yapılan kapsamlı bir inceleme sonucunda gerçekleşti. Bakanlık, iadenin bireylerin temel haklarını orantısız bir şekilde ihlal etmemesi için yeterli kanıtın toplandığına karar verdi.

Onaylanan iki sanık, Estonya’da kurdukları HashFlare şirketi aracılığıyla küresel ölçekte bir Ponzi şeması yürüterek yatırımcıları kandırmış ve 575 milyon dolarlık bir dolandırıcılığa imza atmışlardı. İkili, Bitcoin madenciliği yapıyorlarmış gibi göstererek yatırımcılara, sadece isteklerini belirtmeleri halinde bu sistemde yer alabileceklerini ve yüksek oranlarda pasif getiri elde edebileceklerini vaat etmişlerdi. Ancak bu vaatlerin hiçbiri gerçek değildi ve tüm bu sahte anlatı, yatırımcıları tuzağa düşürmek amacıyla kurulmuştu.

Dolandırıcılar, Bitcoin madencilik hizmeti yalanının yanı sıra, yatırımcılara hayali bir kripto para bankası olan Polybius Bank’ı tanıtarak bu banka için de para toplamışlardı.

Kısıtlamalara rağmen Çin'de kripto paralara yönelik talep hızla yükseliyor  Yazar Investing.com