CZ 4.5 Milyar Dolarlık Binance Hisse Senedini Teminat Olarak Alıyor!

Eski Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), 4,5 milyar dolar değerindeki Binance ABD hisselerini BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) seyahati için teminat olarak kullanmaya çalıştı, ancak kara para aklama davası nedeniyle yargıç talebi reddetti. Bu bilgi, 24 Ocak’ta gerçekleşen bir mahkeme dosyasında ortaya çıktı.

Zhao, BAE’de ameliyat olan bir aile üyesini ziyaret etmeye çalıştı, ancak savcılar seyahat talebini reddetti. Yargıç, 29 Aralık’ta bu talebi reddetti. Zhao, 2023’te kara para aklamayı kabul ettikten sonra, Şubat ayına kadar serbest kalmak için 175 milyon dolarlık bir kefalet gönderdi. Eğer cezası 18 aydan az olursa, temyize gidemeyecek.

Zhao’nun mahkemeye yazdığı bazı mektuplar hâlâ mühürlü ve gizli tutuluyor; ameliyatta olan aile üyesinin adı ve ameliyatın türü gibi özel ayrıntılar korunuyor.

Yargıç Jones daha önce Zhao’nun BAE’ye kaçma ihtimali nedeniyle gitmesini engellemişti. Zhao’nun 23 Şubat’taki cezasına kadar ABD’de kalması gerekiyor.

Artık sosyal medyada aktif olmayan Zhao, Binance CEO’luğundan istifa etti ve ABD’li düzenleyicilerle yapılan anlaşmanın ardından ruhsatsız işletme yürüttüğünü ve mali yasaları çiğnediğini itiraf etti.

Guangying Chen Kimdir ve Binance Bir "Çin Şirketi" mi? | Binance Blog