Amazon Anthropic’e 4 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor!

Anthropic, Amazon’dan 4 milyar dolara kadar yatırım alacak. Bu yatırımın yanı sıra, Anthropic, Amazon Web Hizmetlerine de erişim sağlayacak ve yerel çiplerini geliştirmelerine yardımcı olacak.

E-ticaret platformu, başlangıçta 1,25 milyar dolar yatırım yapacak ve yatırım miktarını 4 milyar dolara kadar artırma seçeneğini elinde bulunduracak.

Bu strateji, Amazon’u gelişen yapay zeka alanında Microsoft, Meta, Google ve Nvidia gibi rakipleriyle rekabet etme pozisyonuna getiriyor.

Anthropic açısından ise bu işbirliği, yalnızca Amazon’un finansal desteğini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Amazon Web Hizmetleri’nin yapay zeka modellerinin geliştirilmesi için gereken hesaplama gücüne de erişim imkanı sunacak.

Özellikle Microsoft, OpenAI’ye benzer bir nakit yatırım işbirliği yaparak, AI şirketinin hizmetlerinden faydalanmasına olanak tanımıştı. Anthropic, özellikle AWS’nin Trainium ve Inferentia çiplerini operasyonlarında kullanacak.

AWS’nin ikinci nesil makine öğrenimi hızlandırıcısı Trainium, derin öğrenme eğitimi için özel olarak tasarlanmıştır; Inferentia ise bulutta verimli ve uygun maliyetli makine öğrenimi çıkarımı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Her iki şirket, gelecekte Trainium ve Inferentia teknolojilerini birlikte geliştirmeyi planlamaktadır. Bu işbirliği, Amazon’un geliştiricilerine Anthropic’in Amazon Bedrock modellerine erişim sağlayacak.

Bu entegrasyon, yapay zeka yetenekleriyle projelerini geliştirmelerine, mevcut araçları iyileştirmelerine ve farklı sektörlerde yeni müşteri deneyimleri oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Ayrıca, AWS kullanıcıları, modelin özelliklerini kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirerek Claude’u kişiselleştirebilecekler.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Anthropic’in rakibi olarak öne çıkan Claude 2’nin ilk sürümü tanıtıldı. Bu ay, Anthropic, birinci sınıf bir ChatBot hizmeti olan Claude Pro’yu duyurdu.

Amazon launches investigation after customer complaints - BBC News