Bankacılık Krizi Endişeleri 2008’den Sonra En Yüksek Seviyede !

Gallup’un yakın tarihli bir anketine göre, Amerikalıların yaklaşık yarısı bankalara yatırılan paralarının güvenliği konusunda endişeli. Nisan ayında yapılan bir ankete göre, bankaların kamuoyu görüşü azalıyor gibi görünüyor çünkü son aylarda birkaç yüksek profilli finansal kuruluşun çöküşünü kontrol altına almakta zorlanıyorlar.

Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde en az bin katılımcıyla yapılan bir Gallup anketi, katılımcıların %48’inin bankadaki paraları hakkında endişe duyduğunu ve yaklaşık %20’sinin “çok endişeli” olduğunu gösterdi. Ancak, bu ankette dikkate alınması gereken nokta, ankete First Republic Bank’ın Nisan sonunda iflas etmeden önce ve Silicon Valley Bank ile Signature Bank’ın çöküşünden sonra katılımcıların yanıtlarının alındığıdır. Gallup, endişe düzeyinin 2008‘deki banka kaynaklı son mali kriz sırasında ölçülen düzeyle aynı olduğu sonucuna vardı, o zamanlar finansal kurumlar çökmüştü ve “önceden batamayacak kadar büyük” olarak kabul ediliyorlardı. Yüzlerce Amerikan bankası risk altında.

Aynı zamanda, Hoover Enstitüsü’ndeki uzmanlar, sigortasız tasarruf sahiplerinin yarısının tüm nakitlerini çekmesi durumunda 186 Amerikan bankasının “potansiyel değer düşüklüğü riski” altında olacağını tahmin ediyorlar. Bu bankaların toplam varlıkları 300 milyar doları temsil ediyor, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tahmini 4.135 FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) sigortalı ticari bankasının %5’inden azını oluşturuyor.

Ayrıca, raporlara göre California merkezli PacWest, Arizona’dan Western Alliance ve Memphis merkezli First Horizon, geçen hafta hisse fiyatlarındaki düşüşün ardından dengede duruyor. Stanford Üniversitesi bankacılık uzmanı Amit Seru’nun Nisan ayında yayınlanan araştırmaya atıfta bulunan, şu anda 2.315’ten fazla ABD bankasının yükümlülüklerinden daha düşük değerli varlıklar üzerinde oturduğunu tahmin ediyor.ABD bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değeri, vadeye kadar elde tutulacak kredi portföylerini hesaba katan varlıkların defter değerinden 2,2 trilyon dolar daha düşük” şeklinde konuşan Stanford Üniversitesi bankacılık uzmanı Amit Seru ifade etti.

Batık bankanın CEO'su bankacılıkta yeni kriz bekliyor haberi -  FinansGündem.com