Jack Dorsey Bitcoin Madenciliğini Merkezileştirmek İçin Yeni Yatırım Yapıyor!

Jack Dorsey liderliğindeki finansman turunda 6,2 milyon dolar toplayan Ocean, madencilerin doğrudan Bitcoin’den blok ödülleri almasını sağlamayı planlıyor. Twitter’ın kurucu ortağı ve Bitcoin savunucusu Jack Dorsey, madencilerin blok ödülleri ve işlem ücretleri üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için yeni bir BTC madencilik havuzunu destekliyor.

29 Kasım’da yapılan duyuruya göre Dorsey, Ocean adlı yeni merkezi olmayan Bitcoin madencilik havuzunun ana şirketi Mummolin için 6,2 milyon dolarlık bir başlangıç turuna öncülük etti. Tohum finansmanı, Bitcoin madenciliği sürecini merkezileştirmek ve yeniden şekillendirmek için tasarlanan Ocean’ın lansmanını destekleyecek. Madencilik havuzu, özellikle madencilik süreci şeffaflığını artırmayı ve madencilerin BTC madencilik havuzları yerine doğrudan Bitcoin’den blok ödülleri almalarını sağlamayı amaçlıyor.

Mummolin’in kurucu ortağı ve uzun süredir Bitcoin Core geliştiricisi olan Luke Dashjr, Bitcoin’in gerçekten merkezi olmayan bir para birimi olarak var olması için madencilik havuzlarının rolünün değişmesi gerektiğine inanıyor. Dashjr, “Ocean, madencilerin yeniden gerçek anlamda madenci olmalarını sağlayan yeni bir havuz türüdür. En şeffaf havuz ve aynı zamanda madencilerin doğrudan Bitcoin’den yeni blok ödülleri aldığı tek gözetimsiz havuz olarak faaliyete geçiyoruz” dedi.

Mummolin kurucu ortağı ve başkanı Mark Artymko, geleneksel BTC madencilik havuzlarının, madenciler arasında dağıtılmadan önce blok ödüllerinin ve işlem ücretlerinin özel muhafazasını aldığını vurguladı. Artymko, “Bu, onlara kendi tercihleri veya yasal gereklilik nedeniyle bireysel madencilerden ödeme yapmama olanağı sağlıyor” dedi ve ekledi: “OCEAN’ın blok ödülünden doğrudan madencilere yapılan gözetimsiz ödemeleri, bu riski ve havuzun madenciler üzerindeki aşırı etkisini ortadan kaldırıyor.”

Kendini adamış Ocean destekçisi Dorsey, platformun, Bitcoin’in başına bela olabilecek havuzların ve madencilik havuzlarının daha fazla merkezileştirilmesi sorununu çözeceğinden emin. Not etti: “Bitcoin için genel anlamda iyi olan ve aynı zamanda kişisel olarak benim ve şirketlerim için de iyi olan bir proje gördüğümde bu benim için basit bir karar haline geliyor ve bunun bir parçası olduğum için mutluyum.”

Ocean’ın lansmanı, Barefoot Mining’in Güney Carolina kırsalındaki 150 yıllık hidroelektrik barajının gölgesinde düzenlenen Bitcoin Madenciliği Geleceği Konferansı’nda duyuruldu. Ocean’ın ilk müşterisi Barefoot Mining, barajı tamamen yeniden tasarladı ve fazla enerjiyi büyük ölçekte Bitcoin madenciliğine dönüştürdü.

Ocean’ın lansmanı, Bitcoin’in 17 Nisan 2024’te gerçekleşmesi beklenen dördüncü yarılanma etkinliğinden 139 gün önce gerçekleşti. Yarılanmanın ardından blok başına mevcut 6,25 madencilik ödülü 3,125 BTC’ye düşecek ve Bitcoin madencilerine yönelik teşvikler önemli ölçüde azalacak.

Jack Dorsey's Twitter exit sparks speculation of full-time Bitcoin role