Binance Pazar Payını Kaybediyor!

New York düzenleyicileri ve CFTC’nin adımlarının ardından büyük zarar gören Binance, pazar payında düşüş yaşıyor. Binance, son üç ayda ABD’li bir denetçinin federal yasaları ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma başlatması sonucunda pazar payının dörtte birini kaybetti.

Şubat ayında Binance, dünya genelindeki kripto borsalarının ortalama aylık hacminin yüzde 57,5’ini kontrol ediyordu. Ancak CCData araştırma sağlayıcısına göre bu oran şu anda yüzde 43’e düştü. Bu keskin düşüş, Binance’in daha yoğun ticari rekabetle karşılaşması, ABD düzenleyicilerinin faaliyetlerini daha sıkı incelemesi ve ücretsiz ticaret promosyonunun sona ermesiyle gerçekleşti.

Binance’in markalı bir stablecoin olan BUSD ihracının New York düzenleyicileri tarafından durdurulması, şirketin aylık işlem hacminin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyordu. Londra merkezli finansal hizmetler grubu Marex’in dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“BUSD ihracının sona ermesi, borsadaki likidite miktarını etkiledi ve Binance üzerindeki baskıyı artırdı.” CFTC (Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu), haftalar sonra, Binance’in bildirilen işlem hacminin ve karlılığının büyük bir kısmının, ABD’li müşterilerin bilgilerine kapsamlı bir şekilde erişim sağlaması ve bu erişimden kaynaklanması iddiasıyla borsaya karşı bir dava açtı. Binance o sırada CFTC’nin iddialarını reddetti.

Pazar payı, geçen yılın sonlarında büyüme gösteren ve ancak mart ayında sona eren müşterilere ücretsiz ticaret imkanı sunan bir promosyonun sona ermesinden de etkilendi. Solot şöyle dedi:

“Bu promosyonlar sona erdiğinde, işlem hacmi doğal olarak düştü ve bu da açıkça pazar paylarını kısa vadede etkiledi.” Binance’in pazar payının düşmesiyle birlikte, OKX, BitMex, Bybit ve Bullish gibi diğer kripto borsaları pazar paylarını mart ayından bu yana artırdı.

İşten çıkarmalarla ilgili bir planın olduğu ve Binance’in çalışanlarının kritik rollerde uygun yeteneklere ve uzmanlığa sahip olup olmadığının yeniden değerlendirileceği söyleniyor.

Binance'in kurucusundan 'kademeli' kripto para krizi uyarısı - Son Dakika  Ekonomi Haberleri | Ntv Para