Bitcoin Volatilitesi Teknoloji Hisselerine Meydan Okuyor!

Son dönemde gözle görülür bir şekilde durgunluk yaşayan Bitcoin (BTC), Amazon ve Meta gibi teknoloji hisselerine kıyasla daha istikrarlı bir duruş sergiliyor.

Bitcoin (BTC), dünya ekonomileriyle karşılaştırıldığında volatilitesi açısından en istikrarsız varlık olarak kabul ediliyor. Kripto para birimi tarihi oldukça kısa olsa da, birçok yatırımcı ve ülkenin dikkatini çekmiş durumda.

Kripto endüstrisi ve getirdiği teknoloji, son yıllarda daha fazla kullanılabilir hale gelmeye başladı. Bitcoin’in liderliğinde kripto piyasası daha da güçlenerek geniş bir alana yayılmaya devam ediyor.

Ayrıca, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, dev şirketlerin hisselerine meydan okumaya başladı. Son dönemlerde Bitcoin, Amazon ve Meta hisselerine kıyasla daha az volatil hareketler sergiliyor. The Block’un araştırma birimine göre, son 30 günlük fiyat değişimlerine bakıldığında Bitcoin’in yıllık ortalama dalgalanması yaklaşık %32 seviyesinde bulunuyor. Bitcoin’in tüm zamanlarında yaşadığı fiyat dalgalanmalarına kıyasla, bu oran oldukça düşük kalıyor.

Bitcoin’in genel olarak yaz dönemlerinde daha az hareketli olduğu biliniyor. Ancak 2023 yazına girerken, BTC fiyatında yaşanan bu durgunluk en son 2020 yılında görülmüştü.

The Block Research analisti Rebecca Stevens, Bitcoin’in Mayıs ayında yaşadığı değer kaybının ardından 2021 yazında belirgin bir istikrarsızlık yaşadığını ve yıl sonuna kadar toparlanabilmiş olduğunu belirtiyor.

Bitcoin volatilitesi, altın ve Apple hisseleri gibi sağlam varlıklara rakip olacak seviyeye düşmemiş olsa da, Meta ve Amazon hisselerine kıyasla daha fazla istikrara sahip. Son olarak Pazartesi günü 28.400 dolar seviyesine yükselen Bitcoin, tekrar düşüş eğilimi göstererek 26.500 dolara kadar geriledi. 2023’ün başından itibaren her ayı pozitif kapatmayı başaran BTC fiyatı, ne yazık ki Mayıs ayını negatif kapattı.

Bitcoin Liderliği Alıyor, BTC Dominance Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesinde