JPMorgan Hindistan’da Blockchain Hizmetleri Sunmak İçin Hazırlıklara Başladı!

JPMorgan Chase & Co, Hindistan’da altı bankayla görüşerek blockchain tabanlı bir platform sunma planlarını açıkladı. Bu platform, ülkenin yeni finans merkezi olan GIFT City’de bankalar arası dolar işlemlerini gerçekleştirmeyi hedefliyor. JPMorgan’ın Hindistan’daki yetkilisi Kaustubh Kulkarni, önümüzdeki aylarda bir pilot proje yürüteceklerini ve bankaların deneyimlerini analiz edeceklerini belirtti.

Proje kapsamında, JPMorgan’ın kendi bankacılık birimiyle birlikte HDFC Bank Ltd., ICICI Bank Ltd., Axis Bank Ltd., Yes Bank Ltd. ve IndusInd Bank Ltd. gibi önde gelen özel bankalar da yer alacak. Bu adım, GIFT City’yi Singapur ve Dubai’ye alternatif bir ticaret merkezi olarak konumlandırmayı amaçlayan Yeni Delhi’nin çabalarına ivme kazandıracak. Hindistan Merkez Bankası, GIFT City’de dolar cinsinden işlem gören bir vadeli işlem piyasası başlattı.

Mevcut mutabakat sistemi saatler sürebilirken, blockchain destekli platform anında işlemlere imkan tanıyacak. Hafta sonları ve resmi tatillerde bile işlemler gerçekleştirilebilecek. Kulkarni, “Blockchain teknolojisinden yararlanarak işlemleri 7 gün 24 saat kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu şekilde GIFT City bankalarının kendi çalışma saatlerine uyum sağlayabilecekler” dedi.

Pilot proje, Uluslararası Finansal Hizmetler Merkezi Otoritesi’nin onayının ardından JPMorgan’ın Onyx adlı blockchain platformuyla pazartesi günü başlayacak. Onyx, JPMorgan’ın 2020 yılında kurduğu bir toptan ödeme işlemleri platformudur.

Tudo sobre JP Morgan | Mais Retorno.