SEC Binance ve CZ’ye Menkul Kıymetler Kurallarını Çiğneme İddiasıyla Dava Açtı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) dava açarak, menkul kıymetler kurallarını ihlal ettikleri iddiasında bulundu.

SEC, Binance’in yüksek değerli ABD müşterilerinin platformda gizlice ticaret yapmasına izin verdiği ve ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 13 suçlama ile dava açtı. Ayrıca dava, CZ’nin müşteri varlıkları üzerinde kontrol uyguladığını ve bunları kişisel ve şirket varlıklarıyla birleştirdiğini iddia etti.

SEC Başkanı Gary Gensler, “Zhao ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir aldatma, çıkar çatışması, ifşa etmeme ve kanundan kaçınma ağına dahil olduğunu” belirtti. Ayrıca Zhao ve Binance’in risk kontrolleri ve ticaret hacimleri konusunda yatırımcıları yanıltarak, platformu kimin işlettiğini ve yatırımcı fonlarının nerede tutulduğunu gizlediklerini ifade etti.

Bu gelişme, SEC’in daha önce Bittrex’e ve kurucu ortak ve eski CEO William Shihara’ya menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği suçlamasıyla dava açmasından iki hafta sonra gerçekleşti. SEC son dönemde Kraken ve Coinbase gibi diğer birkaç kripto para borsasını da incelemeye almıştı.

CZ 🔶 Binance (@cz_binance) / Twitter