Bitcoin’i Hangi Dipte Satın Almalısınız?

Türkiye para birimi, bu haftanın başından bu yana ABD doları karşısında yeni düşüşler yaşadığı için haberlerde yer aldı. Bu arada, bu yılın başından bu yana fiyat dalgalanmalarının ortasında önemli düşüşlere yol açan bir kripto para birimi olan bitcoin, kıyaslandığında iyi görünmektedir. Dün, Türk Lirasına göre 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bloomberg tarafından yapılan analizlere göre, Türk Lirası son 10 günde bitcoine kıyasla daha fazla fiyat dalgalanmasına sahipti. Son dönemde benzer bir şey, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın ülke üzerindeki konumunu pekiştiren Türkiye anayasası 2017 referandumunun hemen ardından gerçekleşti. O zamanlar, sonuçların açıklanmasından sonra, referandumdan bir gün önce Lira% 9 düştü. Aynı süre içinde, bitcoin’in fiyatı% 2 oranında yukarı doğru süzüldü.

Türk Lirası’nın Reddedilmesine Neden Olan Nedir?

Emin olmak için, kripto para birimi ve döviz piyasalarında oynayan faktörler kümesi tamamen farklıdır. Bitcoin’in düşüşü, bir para birimi olarak yeniliğinin bir işlevidir. Ekonomistler ve tüccarlar hala finansman bağlamında nüanslarını bulmaktalar. Bu nedenle, düzenleyici duyurular ve haber gelişmeleri, fiyat hareketlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türk Lirasının mevcut düşüşü, uluslararası yatırımcılar tarafından bir göç ve ülkenin Başkanı tarafından ekonomik kötü yönetimin birleşimi ile ilişkilendirilmiştir.

Yatırımcılar, Batı dünyasında faiz oranlarının düşük olduğu gelişmekte olan ülkelerden para birimlerine yığıldılar. Ancak bu dinamik, son zamanlarda ABD gibi önde gelen ekonomilerin daha yüksek faiz oranlarına doğru bir yol belirlediğinden değişti. Erdoğan’ın ülkeyi borçla finanse edilen altyapı projeleriyle boğma politikası, yatırımcıların ekonomiye olan inancını yitirmelerine neden oldu, özellikle de ABD’nin bir çarpışma rotasında olduğu gibidir.

Eğer Türk Lirası için Bitcoin Dump?

Genel düşüş anlamında, bitcoin genel olarak Türk parasını hala yenmekte. Bloomberg, bu yıl içinde bitcoinin% 55 oranında düştüğünü ve aynı dönemde Türk Lirası’nın% 45 oranında azaldığını hesapladı.

Kripto paralara ve diğer İlk Para Tekliflerine (“ICOs”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazar tarafından kripto para ya da diğer ICO’lara yatırım yapmak için bir tavsiye değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman bir uzmana danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya güncelliği konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz veya garanti vermez.