Bitcoin’in En Büyük Problemi Çözümlenebilir

bloXroute Labs ve Northwestern Üniversitesi öğrencilerinin bir ekibi, Bitcoin’in en büyük problemi, ölçeklenebilirliğinin, en önemli niteliğinden ve merkeziyetten ödün vermeden çözülebileceğine inanıyor.

Northwestern Ve Bloxroute Laboratuarları Ölçeklenebilirlik Üzerinde Çalışıyor

Eleştirmenler, Bitcoin’in ağının en büyük sorun olarak ele alabileceği sınırlı sayıda işlemi her zaman tanımladı. Bunun, Bitcoin’in dünyadaki en etkili ödeme şekli olmasını engellediğine işaret ediyor.

Ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücretleri sorununu çözmek için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Yine de, örneğin vize ile rekabet edebilecek kadar iyi değiller. bloXroute Labs, Bitcoin ve diğer kripto para ağlarını etkileyen problemi şöyle tanımlıyor: ‘Özellikle, araştırmaların tekrar tekrar gösterdiği gibi, artan işlem hacimleriyle ölçeklenmeyen işlemleri ve blokları yaymak için güvenilir bir P2P ağ modeli kullanırlar. Aslında, bloklar ve işlemler hemen tanıtılacaksa, hedeflenen işlem birimleri ve flash bellek dizilerinin sınırına ulaşılana kadar büyük bloklar hızlı bir şekilde patlatılabilir.’

BloXroute laboratuvarları ve öğrencileri ile Northwestern Üniversitesi’nden akademisyenlerden oluşan bir ekip, ölçeklenebilirlik darboğazının üstesinden gelmek için güvenilir bir sistem bulduklarına inanıyor.

Northwestern Üniversitesi’nin önerisi, yayılmanın hızlanmasıyla birlikte, göndermeden önce blok zincirindeki bilgileri sıkıştıran bir altyapı oluşturarak bu sorunların bazılarını çözmeyi amaçlamaktadır.

Bu bağlamda, ağın altında hareket edecek bir taşıma tabakası olan bloXroute Labs, Bitcoin ve tüm şifreli paraların saniyede binlerce zincir işlemine ölçeklenebileceğini düşündürmektedir. BloXroute: Ölçeklenebilir, Güvenilir Blockchain Satış Ağı, fikir şu şekilde açıklanmaktadır. “BloXroute, blok boyutunu güvenli bir şekilde artırmanıza ve çatal riskini arttırmadan bloklar arasındaki zaman aralığını kısaltmanıza olanak tanır ve sıfır onaylama (0-doğrulama) ile anlık işlemler için gerçek zamanlı destek sağlar.”

bloXroute’un, sistem parametrelerinin ayarlanmasının ötesinde bir konsensüs veya protokol değişikliği gerektirmediğinden ağın daha fazla desantralize olmasını sağlayacağını vurgular.

Teknolojik İlerleme, Bitcoin’i Hızlandırıyor

Bitcoin Core 0.16.0’daki yeni özelliklerin yanı sıra SegWit, Lightning Network ve Lightning Üzerinden Atomik Çok Yollu Ödemeler gibi yeni teknoloji inisiyatifleri de Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini geliştirecek.

Örneğin, Yıldırım Ağı büyüyor, düğümler arasında daha hızlı işlem yapılmasını sağlıyor. Şu anda, Bitcoin Lightning Network, yaklaşık 82 bitcoins kapasiteli 3.000’den fazla düğüme sahiptir. Northwestern Üniversitesi ekibi, 2018 Mart ayında, ölçekleme problemini daha fazla çözmeyi iddia ederek çalışmaya başladı.