Bitcoin Borsasının Sorumsuzluğu Pahalıya Mâl Oldu

CCN’de bugün paylaşılan bir habere göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan HitBTC’nin adı farklı skandallar ile anılmaya devam ediyor ve sürekli aynı tarzda haberler ortaya çıkıyor.

Henüz Nisan ayının başlarında Ethereum tabanlı bir token olarak bilinen Maximine (MXM), yüzde 100’ün üzerinde değer kazanmış ve oldukça merak konusu olmuştu. Bu, MXM token’larının yeni bir akıllı sözleşme ile değişmesi devamında oldu ve soru işaretleri arttı. Eski token sahiplerinin token’larının yenilerini alması ve değiş tokuş etmesi gerekiyordu. Ayrıca bunun için kripto para borsalarına tutmuş oldukları miktarlara göre gönderimler yapıldı.

Maximine, yeni MXM token’larını HitBTC’ye aktardıklarını fakat borsanın yapması gerekeni henüz uygulamadığı ortaya çıktı. Bu durum, ortaya atılana göre yatırımcıların büyük kayıplar yaşamasına neden oldu.

MXM’nin bu ay başındaki yükselişine HitBTC, MXM piyasalarını kapatma kararı aldı. Bunun üzerine işlem yapmak ve devam edebilmek için başka bir seçenek vardı. Parayı çekme ve farklı platformlarda işlem yapma. Ancak kullanıcıların elindeki tokenler eskiydi ve geçerli değildi. HitBTC, kullanıcıların para çekme isteği üzerine eski tokenlerini geri verdi. Yeni MXM’ler ise HitBTC’nin cüzdanlarında yer aldı. Blok zinciri detaylarına baktığımız zaman HitBTC’nin gerçekten Maximine’dan 280,000 MXM aldığı gözleniyor ve bu olay şu sıralarda oldukça dikkat çekiyor.