Bitfinex ve Tether Soruşturması, Kripto Para Piyasasını Etkiledi

Bllomberg’in yaptığı bir habere göre New York başsavcısı, Tether ve Bitfinex soruşturması ile ilgili olarak bir soruşturmayla çıktı. Geçmiş dönemde yaşanan Tether ve Bitfinex olayını yeni bir iddianameyle gün yüzüne çıkaran Başsavcı, yeni bir duyuru yayınladı. Bu olayın ardından kripto para piyasasında resmen bir çöküş yaşandı.

5500 Dolardan işlem görmekte olan ünlü kripto para birimi Bitcoin, aniden 5000 dolar bandına kadar geriledi. Şu saatlerde bitcoin, 5301 dolardan işlem görüyor ve aynı rakama ulaşacak gibi gözüküyor. Ayrıca kripto para kapitalizasyonundan ise 10 milyar Dolar yok oldu. Soruşturmanın ana sorumlusu olan Tether ise yüzde 1.9 gerileme yaşadı ve 0.99 dolardan işlem gördü.

Başsavcı Letita James, Bitfinex’in 850 Milyon civarında kayıplar yaşadığını ve bu kaybı gizlemek için yine Bitfinex’e ait bir şirket olan Tether’in nakitlerini kullandığını söyledi. Başsavcıya göre Bitfinex, bu kaybı asla ve asla halk ile paylaşmadı ve bunun için borsa çalışanlarıyla Tether, Bitfinex’in Tether’in 900 milyon dolara kadar olan nakit parasına erişim sağladığı bir dizi ihtilaflı kurumsal işlem gerçekleştirdi.